top_1.jpg
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Szpital Wojewódzki w Szczecinie
Dwa wyjątkowe przeszczepienia płuc w Szpitalu Wojewódzkim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
poniedziałek, 26 czerwca 2017 09:47

W czerwcu br. lekarze z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM naszego szpitala wykonali 50 przeszczep płuc. Nowy narząd otrzymała pani Grażyna Mocarska, która z każdym dniem czuje się coraz lepiej. Tydzień temu nasi lekarze jako pierwsi w Polsce przeszczepili dolne płaty płuc dawcy w miejsce całych płuc biorcy. To szansa dla osób niskiego wzrostu oraz nadzieja na przeszczepy w przyszłości od żywego dawcy.

Pierwszy przeszczep płuc odbył się w Zdunowie w 1996 roku. 8 czerwca zespół transplantacyjny wykonał 50 przeszczepienie u pani Grażyny Mocarskiej. O efektach pracy na briefingu prasowym poinformował w składzie prof. Tomasz Grodzki, dr. Bartosz Kubisa o raz lek. med. Maria Piotrowska.

- To dla nas ważne wydarzenie, ponieważ wchodzimy tym samym do grona doświadczonych ośrodków transplantacyjnych – mówi prof. Tomasz Grodzki, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM SPWSZ

U pacjentki 3 lata temu zdiagnozowano zwłóknienie płuc. Z każdym miesiącem było co raz gorzej – każda czynność stawała się ogromnym wysiłkiem i nie było można tego zatrzymać. Jedynym ratunkiem był przeszczep. Pacjentka na czas oczekiwania na operację przeniosła się z rodzinnej Małopolski do Szczecina. 7 czerwca zadzwonił telefon z informacją, że jest dawca.

- Kiedy dowiedziałam się, że są płuca, to była to nieopisana radość – mówi pani Grażyna. – Szybko się pozbierałam, codzienni ćwiczę. Wchodzenie po schodach wciąż jest wyzwaniem, ale o stokroć mniejszym. Dla mnie to drugie życie, za które z całego serca dziękuję.

Z kolei w ubiegłym tygodniu zespół transplantacyjny jako pierwszy w Polsce przeszczepił płaty dolne płuc większego dawcy w miejsce całych płuc mniejszego biorcy. To szansa dla pacjentów niskiego wzrostu oczkujących na transplantację.

- Ta metoda wyrównuje szansę pacjentów na przeszczep – mówi dr. hab. n. med. Bartosz Kubisa, kierownik zespołu transplantacyjnego. – Do tej pory szanse na przeszczep pacjentów niskiego wzrostu były niewielkie. Nowa metoda daj  światło nadziei do przeszczepiania płuc u dzieci, a także do rozwoju programu przeszczepów od żywego dawcy.

 

Film z 50 przeszczepu: https://www.youtube.com/watch?v=BnriYI2c0dc

 

 
Bartosz Kubisa Lekarzem Roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
piątek, 19 maja 2017 08:44

Dr hab. n. med. Bartosz Kubisa, kierownik zespołu ds. przeszczepiania płuc, zwycięzył w plebiscycie Hipokrates organizowanym przez Głos Szczeciński. Kapituła zdecydowała o tym, że otrzymał statuetkę dla najlepszego lekarza w naszym województwie. Gratulujemy.

Kapituła plebiscytu złożona była głównie z przedstawicieli środowiska medycznego: reprezentantów Okręgowej Izby Lekarskiej, Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i redakcji Głosu Szczecińskiego.

Więcej informacji

 
Biała sobota w Szpitalu Wojewódzkim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
czwartek, 11 maja 2017 08:51

Najbliższa sobota to doskonała okazja do szybkich i bezpłatnych badań. W szpitalu przy ul. Sokołowskiego każdy będzie mógł zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, wykonać spirometrię, pikflometrię, a także skonsultować się z internistą.

Biała sobota odbędzie się 13 maja br. w godz. 10.00 – 16.00 na parterze budynku nowej bryły szpitala przy ul. Sokołowskiego 11 w Szczecinie Zdunowie (po prawej stronie od głównego wejścia). Inicjatorem wydarzenia jest Szkoła Cukrzycy działająca przy Oddziale Chorób Wewnętrznych szpitala przy ul. Sokołowskiego.

- W zakresie badań, które będziemy wykonywać dużo się mówi i teoretycznie wszystko wiadomo, natomiast wiele osób uważa, że „mnie ten problem nie dotyczy”- mówi Marzena Fabiańska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chorób Wewnętrznych SPWSZ. – Dlatego w sobotę zapraszamy nie tylko osoby chore na cukrzycę, astmę, POChP, czy cierpiące na dolegliwości kardiologiczne. To doskonała okazja dla wszystkich, żeby się przebadać.

Wszystko o cukrzycy, astmie i sercu

Zespół Szkoły Cukrzycy będzie wykonywał badania poziomu cukru, ważenie z obliczaniem BMI, będzie można wymienić glukometr (pomiar cukru) lub pen (pomiar insuliny). Przygotowane zostaną także przekrojowe i specjalistyczne informacje dotyczące cukrzycy, hipoglikemii, nadciśnienia tętniczego i właścwej diety oraz porady dotyczące pielęgnacji w zespole stopy cukrzycowej. Będzie także możliwa konsultacja ze specjalistą chorób wewnętrznych.

Zespół Szkoły Astmy działającej w Zdunowie będzie wykonywał spirometrię oraz badania pikflometrem. Z kolei na stoisku Poradni Kardiologicznej oprócz pomiaru ciśnienia będzie można otrzymać książeczki do pomiaru ciśnienia oraz poradniki. Dla dzieci przewidziano kącik z zabawkami i kolorowankami.

 

 

 
Wyjątkowa operacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
piątek, 19 maja 2017 08:35

Nasi ortopedzi podjęli wykonania trudnego zabiegu - wszczepili endoprotzę stawu biodrowego u 92-letniej pacjentki, u której ze względów religijnych nie można było prztaczać krwi podczas opracji.

92- letnia pacjentka już od wielu lat zmagała się z bólem związanym ze zniszczonym stawem biodrowym. Starsza pani jest bardzo aktywna i chciała poddać się operacji. Ze względów religijnych (jest Świadkiem Jehowy) podczas operacji nie można było przetaczać krwi. Zabieg obciążony był sporym ryzykiem, jednak lekarze z V Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej naszego szpitala zdcydowali się pomóc. Z sukcesem.

Tego typu operacjie wykonywane są bardzo rzadko zarówno w Polsce jak i na świecie.

Więcej informacji:

Gazeta Wyborcza
Głos Szczeciński
Radio Szczecin
Onet

 
Nasz szpital w telewizji Canal+ Discovery PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 10:01

Dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ, będzie bohaterem kolejnego odcinka programu „Polacy z wyboru”, który zostanie wyemitowany w Canal+ Discovery 27 kwietnia br. o godz. 21.00.

„Polacy z wyboru” to seria dokumentalnych odcinków w Canal+ Discovery o ludziach, którzy ze względów zawodowych postanowili związać swoje życie z Polską. Rozmowy z nimi prowadzi Paulina Młynarska.

Zdjęcia do programu z udziałem ordynatora Oddziału Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego, realizowane były w Szczecinie we wrześniu 2016 roku. Ekipa filmowa towarzyszyła dr Samirowi Zeairowi m. in. w domu oraz w pracy - w naszym szpitalu: na Oddziale Chirurgii oraz na Bloku Operacyjnym

dr n. med. Samir Zeair – ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej oraz Chirurgii Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Jeden z najlepszych transplantologów w kraju. Rocznie w jego oddziale wykonywanych jest ponad 100 przeszczepów wątroby i nerek.

 

Więcej informacji o programie: http://www.canalplus.pl/discovery-polacy-z-wyboru_46465


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 27