top_1.jpg
 • Narrow screen resolution
 • Wide screen resolution
 • Wide screen resolution
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Szpital Wojewódzki w Szczecinie
Inwestycje SPWSZ w Szczecinie. Nowa neurologia i nefrologia oraz remont oddziału geriatrii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
czwartek, 03 sierpnia 2017 13:40

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowego obiektu dla Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ oraz Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego. Remont przejdzie także Oddział Geriatrii i Przewlekle Chorych w budynku „A” przy ul. Arkońskiej.

Nowa inwestycja prowadzona będzie w miejscu po starym pawilonie administracji szpitala, który wcześniej zostanie wyburzony. Część główna będzie składać się z czterech kondygnacji, natomiast niższa będzie dwukondygnacyjna. Budynek zostanie połączony z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Zabiegowym, w którym wykonywane są m. in. przeszczepy. Znajdą się tu: punkt przyjęć, stacja dializ, Oddział Neurologii, Oddział Udarowy, Oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek, Poradnia Nefrologiczna i Poradnia Transplantacyjna.

- Nowy budynek poprawi infrastrukturę i jakość świadczonych usług, a indywidualne sale dla pacjentów transplantacyjnych umożliwią przeprowadzanie zabiegów odczulania oczekujących na transplantację – mówi dr hab. n. med. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek. – Nowoczesna stacja dializ da nam możliwość rozwijania dotychczasowych i nowych technik pozaustrojowego oczyszczania krwi oraz dializ otrzewnowych.

Lokalizacja będzie sprzyjała także hospitalizacji pacjentów Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego, którzy wymagają dodatkowo opieki lekarzy specjalistów kardiologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej i anestezjologii.

Lepsza geriatria

Drugi projekt z to modernizacja i doposażenie budynku „A” na potrzeby Oddziały Geriatrii i Przewlekle Chorych.

- Co prawda w ostatnim czasie zwiększyliśmy z 6 do 24 liczbę łóżek, jednak warunki lokalowe dla seniorów wymagają dalszego polepszenia – mówi dr Urszula Majewska, ordynator Oddziału Geriatrii i Przewlekle Chorych. – Po remoncie ten standard zdecydowanie się poprawi, chorzy będą mieli lepszy dostęp do diagnostyki  i rehabilitacji. Pacjentów jest bardzo dużo, z każdym rokiem więcej, dlatego liczymy przy tym na zwiększenie finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowy Oddział Geriatrii znajdować się będzie na I. piętrze budynku A, obok Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego. W oddziale będzie 24 łóżek dla chorych w pokojach 2-osobowych z indywidualnymi węzłami sanitarnymi przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiony zostanie sprzęt rehabilitacyjny, dodatkowe wyposażenie pokoi pacjentów i pozostałych pomieszczeń oddziału. Remontu doczeka się stara klatka schodowa.

 

Modernizacja Oddziału Geriatrii potrwa około 1 roku, natomiast budowa nowego obiektu dla Neurologii i Nefrologii zajmie co najmniej 2 lata.


 
Przeprowadzka Poradni Endokrynologicznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
wtorek, 18 lipca 2017 12:22

Poradnia Endokrynologiczna Szpitala Wojewódzkiego przenosi się do wyremontowanego budynku przy ul. Broniewskiego 2. Nowe, świetnie wyposażone gabinety, to poprawa warunków dla pacjentów w lokalizacji znajdującej się bliżej komunikacji miejskiej.

Poradnia Endokrynologiczna w Szpitalu Wojewódzkim udziela corocznie blisko 30 tysięcy porad. Każdego dnia przyjmuje ona około stu pacjentów na wizyty do specjalistów, punktu pobrań i biopsje. Dotychczas mieściła się ona w budynku szpitala przy ul. Broniewskiego 22, dzieląc przestrzeń z Oddziałem Rehabilitacji.

W środę (19 lipca) Poradnia Endokrynologiczna zostanie przeniesiona do wyremontowanych pomieszczeń na parterze budynku administracji szpitala, przy ul. Broniewskiego 2. W tym dniu wszystkie umówione wizyty będą odbywały się jeszcze przy ul. Broniewskiego 22. Natomiast w czwartek (20 lipca) pacjenci zostaną przyjęci już w nowej lokalizacji.

Nowa poradnia zajmuje całe wyremontowane i w pełni wyposażone skrzydło na parterze budynku. Znajduje się tu 6 gabinetów lekarskich, sala pobrań, gabinet biopsji, toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych, poczekalnia, rejestracja oraz pomieszczenia gospodarcze. W budynku znajduje się szatnia dla pacjentów, a pomieszczenia poradni są klimatyzowane. Nowa lokalizacja to atut dla pacjentów korzystających z komunikacji miejskiej: w bliskiej odległości do przystanku linii tramwajowej nr 3 i 10 oraz autobusowej 80.

„Przebudowa budynku hotelu pielęgniarek na potrzeby poradni specjalistycznych i administracji SPWSZ” została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

 

 
Diagnostyka z najwyższej półki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
piątek, 30 czerwca 2017 09:26

Szpital Wojewódzki w Szczecinie wzbogacił się o nowoczesny rezonans magnetyczny. W porównaniu do starego urządzenia, nowy 3 - teslowy MRI jest szybszy, dokładniejszy, ma nowe sekwencje i zasięg, skraca czas badania i jest niezastąpiony w przypadku diagnostyki onkologicznej.

Nowy rezonans magnetyczny wraz z remontem i adaptacją pomieszczeń w budynku C przy ul. Arkońskiej 4 został sfinansowany z  programu ministerialnego oraz środków Urzędu Marszałkowskiego.

W porównaniu do używanego wcześniej 1,5 - teslowego rezonansu, nowe urządzenie zużywa zdecydowanie mniej energii, a czas badań przeglądowych jest krótszy. Porównując pracę obu aparatów: podstawowe badanie głowy, które do tej pory trwało 30 minut zostanie skrócone do 10-15, natomiast badanie brzucha trwające dotychczas godzinę skróci się do 20 - 30 minut. Nowy aparat jest więc bardziej wydajny, będzie można wykonać na nim więcej badań. Rezonans 3T ma też zupełnie nowe sekwencje, np. do badań funkcjonalnych, szlaków nerwowych, mózgu i rdzenia. Jest niezastąpiony w przypadku pacjentów onkologicznych, gdyż podczas jednej sesji można przeprowadzić badania kilku okolic na raz. Urządzenie poprawia również komfort badanego - zredukowany został poziom hałasu, który może budzić negatywne odczucia u pacjentów. Dodatkowo w tunelu znajduje się ekran, na którym można wyświetlać bajki najmłodszym pacjentom.

Krócej i dokładniej

Urządzenie to idealnie sprawdza się przy badaniach m. in. centralnego układu nerwowego, stawów, badań ze wskazań udarowych czy nowotworów, w tym przede wszystkim nowotworów prostaty, mózgowia i rdzenia, czy końcowego odcinka jelita grubego. Wyniki badań są bardzo precyzyjne.  Można tu wykonywać również całościowe badania naczyniowe, niektóre nawet bez kontrastu.

Urządzenie znakomicie sprawdza się w badaniach onkologicznych i w badaniach ze wskazań udarowych.  W porównaniu z starszym urządzeniem,  nowy MRI ma większą średnicę tunelu (70 cm), natomiast całkowita długość urządzenia jest mniejsza. Wysokie pole magnetyczne rezonansu może jednak być przeszkodą przy niektórych badaniach (np. serca czy jamy brzusznej), dlatego używany do tej pory 1,5 -teslowy rezonans magnetyczny pozostanie w użyciu, szczególnie do badań wątroby dla Oddziałów Transplantacji, Hepatologii i Onkologii.

W tym roku to druga duża inwestycja diagnostyczna skonsolidowanego szpitala. W Zdunowie w miejscu starego bloku operacyjnego powstaje Centrum Diagnostyki Obrazowej z kolejne 2 mln zł, m. in. z nowym tomografem komputerowym.

Dostosowanie pomieszczeń pracowni rezonansu wraz z instalacją aparatu przy ul. Arkońskiej było jednym z trzech zadań finansowanych przez szpital z dotacji Urzędu Marszałkowskiego. Fundusze przeznaczone zostały także na rozbudowę infrastruktury informatycznej łączonych placówek oraz dalszą modernizację budynku przy ul. Broniewskiego 2 i wyposażenie tam poradni specjalistycznych.

Nowy rezonans magnetyczny:

 

 • · zużywa mniej energii,
 • · skraca czas badania podstawowego,
 • · posiada nowe sekwencje i aplikacje,
 • · możliwość badania kilku okolic na raz (wskazane w sytuacjach onkologicznych),
 • · zredukowany hałas,
 • · większa średnica tunelu,
 • · większy zasięg badania,
 • · większa dokładność ewentualnych zmian.

 

 
Dr Samir Zeair konsultantem wojewódzkim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
wtorek, 04 lipca 2017 13:06

Dr Samir Zair, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej oraz Chirurgii Transplantacyjnej Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, został powołany dziś przez Wojewodę Zachodniopomorskiego na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii naczyniowej.

Dr Zeair będzie pełnił obowiązki konsultanta przez pięć lat.

Zadanie konsultanta wojewódzkiego to przede wszystkim współpraca i kontrola oddziałów i poradni świadczących usługi z zakresu chirurgii naczyniowej, monitorowanie sytuacji zdrowotnej w województwie oraz wdrażanie programów profilaktycznych we współpracy z Urzędem Wojewódzkim.


 
Dwa wyjątkowe przeszczepienia płuc w Szpitalu Wojewódzkim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Andruczyk   
poniedziałek, 26 czerwca 2017 09:47

W czerwcu br. lekarze z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM naszego szpitala wykonali 50 przeszczep płuc. Nowy narząd otrzymała pani Grażyna Mocarska, która z każdym dniem czuje się coraz lepiej. Tydzień temu nasi lekarze jako pierwsi w Polsce przeszczepili dolne płaty płuc dawcy w miejsce całych płuc biorcy. To szansa dla osób niskiego wzrostu oraz nadzieja na przeszczepy w przyszłości od żywego dawcy.

Pierwszy przeszczep płuc odbył się w Zdunowie w 1996 roku. 8 czerwca zespół transplantacyjny wykonał 50 przeszczepienie u pani Grażyny Mocarskiej. O efektach pracy na briefingu prasowym poinformował w składzie prof. Tomasz Grodzki, dr. Bartosz Kubisa o raz lek. med. Maria Piotrowska.

- To dla nas ważne wydarzenie, ponieważ wchodzimy tym samym do grona doświadczonych ośrodków transplantacyjnych – mówi prof. Tomasz Grodzki, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM SPWSZ

U pacjentki 3 lata temu zdiagnozowano zwłóknienie płuc. Z każdym miesiącem było co raz gorzej – każda czynność stawała się ogromnym wysiłkiem i nie było można tego zatrzymać. Jedynym ratunkiem był przeszczep. Pacjentka na czas oczekiwania na operację przeniosła się z rodzinnej Małopolski do Szczecina. 7 czerwca zadzwonił telefon z informacją, że jest dawca.

- Kiedy dowiedziałam się, że są płuca, to była to nieopisana radość – mówi pani Grażyna. – Szybko się pozbierałam, codzienni ćwiczę. Wchodzenie po schodach wciąż jest wyzwaniem, ale o stokroć mniejszym. Dla mnie to drugie życie, za które z całego serca dziękuję.

Z kolei w ubiegłym tygodniu zespół transplantacyjny jako pierwszy w Polsce przeszczepił płaty dolne płuc większego dawcy w miejsce całych płuc mniejszego biorcy. To szansa dla pacjentów niskiego wzrostu oczkujących na transplantację.

- Ta metoda wyrównuje szansę pacjentów na przeszczep – mówi dr. hab. n. med. Bartosz Kubisa, kierownik zespołu transplantacyjnego. – Do tej pory szanse na przeszczep pacjentów niskiego wzrostu były niewielkie. Nowa metoda daj  światło nadziei do przeszczepiania płuc u dzieci, a także do rozwoju programu przeszczepów od żywego dawcy.

 

Film z 50 przeszczepu: https://www.youtube.com/watch?v=BnriYI2c0dc

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 28