11
12.2013

30 lat transplantacji tkanek i narządów

Drukuj

30 lat transplantacji tkanek i narządów

 W kronikach Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie zapisanych jest wiele wydarzeń świadczących o wysokiej randze tej placówki w systemie ochrony zdrowia w regionie i w kraju. Kończący się rok 2013 rok jest okazją do świętowania jubileuszu 30 lecia realizacji Programów transplantacji tkanek i narządów, dziedziny mającej dobre i trwałe podstawy w szpitalu „na Arkońskiej”. Okazją do refleksji i wspomnień, a także do planowania przyszłości była konferencja naukowa z udziałem wybitnych postaci środowiska medycznego.

  

O początkach transplantacji nerek i pierwszym zabiegu wykonanym w 1983 roku przez Zespół specjalistów pod kierunkiem dr Marka Umińskiego mówił doc. Krzysztof Dziewanowski długoletni Ordynator Oddziału Nefrologii. Od tamtego czasu wykonano już ponad 1600 zabiegów. Dzięki wielu nowatorskim rozwiązaniom i ogólnemu postępowi,  od  dłuższego już czasu utrzymuje się 95 procentowa przeżywalność przeszczepu po upływie roku od operacji. To bardzo wysoki wskaźnik jakościowy i europejski standard. Zwykle przeszczepia się nerki od dawców zmarłych, ale z roku na rok rośnie popularność przeszczepów rodzinnych czyli od żywych dawców. Ta metoda jest znacznie lepsza zdrowotnie i jakościowo dla pacjentów. 

 

Od roku 2000 w szpitalu na Arkońskiej realizowany jest Program transplantacji wątroby, a pierwszego przeszczepu dokonał 13 lat temu, 23 listopada dr Roman Kostyrka wraz z Zespołem specjalistów. „Do tej pory wykonano już ponad 440 przeszczepów tego narządu – podsumowuje miniony czas dr Samir Zeair, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej. Dla nas liczy się szczególnie bieżący rok, w którym już wykonaliśmy 52 przeszczepy wątroby i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego zdania. Cieszy mnie fakt, że Zespoły transplantacyjne pokazały charakter, udowadniając po zeszłorocznej „burzy” wokół przeszczepów swoją wielką fachowość i odpowiedzialność. Czekamy z niecierpliwością na nowe warunki w budowanym Centrum Zabiegowym, które otworzą przed transplantacją wątroby jeszcze lepsze perspektywy”.

W Programie przeszczepiania wątroby ogromną rolę wypełnia Zespół hepatologów, który pracuje pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Marty Wawrzynowicz – Syczewskiej. Na ręce Ordynator Oddziału Hepatologii i Transplantacji Wątroby gratulacje jubileuszowe dla kadry lekarskiej, pielęgniarek i pracowników obsługi przekazał dyrektor SPWSZ dr Mariusz Pietrzak.

Najmłodszą specjalnością w dziele transplantacji w szpitalu na Arkońskiej są przeszczepy rogówki. Od 2008 roku odbyło się już 30 takich operacji. O perspektywach rozwoju tego Programu mówiła w swoim wykładzie Ordynator Oddziału Okulistyki, dr n. med. Elżbieta Pieńkowska – Machoy. Także na ręce Pani Ordynator dyrektor Pietrzak skierował dla całego personelu Oddziału Okulistyki serdeczne słowa uznania i gratulacje.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wiele ciekawych wykładów dotyczących problematyki transplantacyjnej. W części edukacyjnej swoje prezentacje przedstawili: prof. Marta Syczewska, prof. Romuald Bohatyrewicz, doc. Krzysztof Dziewanowski, dr Zenon Czajkowski, dr Tomasz Śluzar, dr Małgorzata Marczewska, dr Mariola Post, dr Monika Pakosz – Golanowska i dr Tomasz Chmurowicz.

Przed Zespołami Transplantacyjnymi kolejne, ważne zadania, zapisane do realizacji w nadchodzącym 2014 roku i w latach następnych. Jednego możemy być pewni, że w wypełnianiu Programów transplantacyjnych treścią nie zabraknie w szpitalu na Arkońskiej fachowości i zaangażowania.

Na zdjęciu od lewej: prof. Marta Syczewska, dr n. med. Elżbieta Pieńkowska – Machoy, dr n. med. Mariusz Pietrzak dyrektor SPWSZ, dr n. med. Tomasz Śluzar, prof. Marek Ostrowski koordynator wojewódzki ds. transplantacji, mgr Jerzy Myśliwiec koordynator ds. transplantacji w SPWSZ, dr n. med. Samir Zeair, dr n. med. Marek Umiński, były długoletni Ordynator Oddziału Chirurgii, dr hab. n. med. Krzysztof Dziewanowski.

 

Dziękujemy naszym Partnerom za wydatną pomoc w organizacji Konferencji.

 

    

      

  

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij