Zespół ds. Etyki
Leczenie szpitalne staje się coraz większym wyzwaniem. W praktyce często dochodzi do sytuacji trudnych a nawet konfliktowych, kiedy osoby, których dana sytuacja dotyczy, nie są pewne jak postąpić, co prowadzi do frustracji i nieporozumień. Z uwagi na silne emocje towarzyszące tego rodzaju sytuacjom, obydwu stronom trudno jest spojrzeć na sytuację racjonalnie i dostrzec wszystkie możliwe rozwiązania.
Kto wchodzi w skład zespołu ds. Etyki?
W skład Zespołu ds. Etyki wchodzą osoby zatrudnione w SPWSZ w Szczecinie. Są to: przedstawiciele środowiska lekarskiego, pielęgniarskiego, pozostałego personelu medycznego i niemedycznego oraz osoba duchowna. Skład Zespołu jest stały.
Jakie są zadania Zespołu ds Etyki?
Do podstawowych zadań Zespołu należy:
- Zapewnienie ochrony praw pacjentów zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki SPWSZ w Szczecinie oraz przepisami Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Udzielanie pomocy lekarzom, pacjentom i ich rodzinom w podejmowaniu trudnych decyzji etycznych dotyczących kwalifikowania do różnych metod terapii, w zakresie leczenia podtrzymującego życie.
- Rozwiązywanie problemów, w odniesieniu do których istnieje podejrzenie zaistnienia sytuacji wątpliwej etycznie w zakresie relacji:
1. personel → pacjent/ rodzina pacjenta
2. przełożony → pracownik,
3. pracownik → pracownik. - Do zespołu Etyki mogą być zgłaszane sprawy dotyczące:
– naruszenia praw pacjenta i lub/ jego opiekunów/rodziny,
– naruszenia tajemnicy zawodowej lub zasad poufności,
– trudności w zakresie komunikacji interpersonalnej, mające negatywny wpływ na proces leczenia
– podejrzenia zachowań o charakterze mobbingu wśród personelu,
– wszelkiego rodzaju sytuacji konfliktowych,
– donacji narządów i podejmowanych rozmów z rodziną w kwestii akceptacji decyzji o pobraniu narządów (wsparcie dla lekarza, koordynatora transplantacyjnego w wyjaśnianiu wątpliwości rodziny),
– wątpliwości odnośnie wybranych, etycznych aspektów dotyczących prowadzonego leczenia (np. kontynuacja uporczywej terapii); - Upowszechnianie wiedzy dotyczącej zasad etycznego postępowania w medycynie i opiece zdrowotnej.
- Reagowanie na zgłaszane przypadki nieprzestrzegania obowiązującego w Szpitalu Kodeksu Etyki.
Kontakt z Zespołem ds. Etyki
Zgłaszanie wniosków do rozstrzygnięcia przez Komisję Etyczną może odbywać się przez:
- Zgłoszenie pocztą elektroniczną na adres e-mail: ciecko@spwsz.szczecin.pl (adres do przewodniczącej zespołu: Anny Ciećko)
- Zgłoszenie pisemne przez Kancelarię Szpitala w zaklejonej kopercie zaadresowanej do Zespołu d/s Etyki, Przewodnicząca: Anna Ciećko (Oddział Neurologii)
- Bezpośrednie zgłoszenie się do Kierownika Zespołu Etyki (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu tel.91-813-92-82 ).
Wniosek powinien zawierać:
1. Imię i nazwisko osoby zgłaszającej wniosek,
2. Telefon kontaktowy oraz adres e-mail wnioskodawcy,
3. Adres wnioskodawcy (jeżeli odpowiedź ma być w postaci tradycyjnej formy listowej) - Opis problemu etycznie wątpliwego.
Zgłoszenia anonimowe lub wnioski nie spełniające powyższych warunków, nie będą rozpatrywane.