Budowa Elektrowni Fotowoltaicznej
„Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 500 kWp, wolnostojącej w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie przy ul. Alfreda Sokołowskiego 11”
Przedmiotem projektu jest zaprojektowanie oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy nie przekraczającej 0,5 MW, produkującej nie mniej niż 452,25 MWhe energii na rok - w formie rozproszonych pól fotowoltaicznych. Instalacja zostanie zrealizowana przy ulicy Sokołowskiego 11 w Szczecinie Zdunowie, na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Celem głównym projektu jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii w Szpitalu. Wyprodukowany prąd będzie wykorzystywany na potrzeby własne SPWSZ. Instalacja będzie posiadała zabezpieczenia uniemożliwiające wypływ energii do sieci zewnętrznej.
REZULTATY PROJEKTU. KORZYŚCI EKONOMICZNE I SPOŁECZNE.
Wytwarzanie na własne potrzeby energii z OZE przyczyni się do osiągnięcia celów nadrzędnych jakimi są:
- zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 375,82 tony równoważnika CO2 na rok, co spowoduje zmniejszenie degradacji środowiska naturalnego,
- zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii w Szpitalu poprzez wykorzystywanie źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej o 452,25 MWhe/rok,
- obniżenie ponoszonych przez SPWSZ kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej
Bezpośrednie korzyści z realizacji projektu odnosić będzie zarówno Szpital Wojewódzki w Szczecinie, jak i pośrednio mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Bezpośrednią korzyścią będzie obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej na potrzeby funkcjonowania placówki, a co za tym idzie możliwość zagospodarowania wolnych środków finansowych na inne wydatki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania szpitala.
W wyniku realizacji inwestycji SPWSZ będzie w stanie wyprodukować na własne potrzeby energię elektryczną w ilości 452,25 MWh/rok, co zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną Szpitala w niecałych 10%. Realizacja projektu przyczyni się także do obniżenia negatywnego wpływu placówki na środowisko naturalne wywoływanego poprzez emisję zanieczyszczeń powstających przy produkcji energii z konwencjonalnych źródeł. Realizacja projektu przyniesie również pośrednie korzyści dla mieszkańców województwa poprzez obniżenie emisji gazów cieplarnianych w regionie o 375,82 ton równoważnika CO2/rok. Kumulując efekty realizowanej inwestycji z innymi instalacjami w regionie, projekt będzie oddziaływał na poprawę środowiska naturalnego w regionie, a w konsekwencji również na zdrowie jego mieszkańców.
Okres realizacji projektu:
2020-02-18 do 2023-11-30
Wartość projektu:
- Wartość ogółem: 6 663 042,60 zł
- Dofinansowanie UE: 3 183 198,15 zł
- Wkład własny: 3 479 844,45 zł
MARZEC 2023
CZERWIEC 2023
CZERWIEC 2023 cd.
WRZIESIEŃ 2023
LISTOPAD 2023