Aktualności
Dzisiaj, 18 listopada, obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Po co nam w ogóle taki dzień? Ano po to, byśmy zdawali sobie sprawę, jak groźne jest dla nas zjawisko anybiotykooporności. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2050 roku na świecie z powodu chorób wywołanych przez bakterie odporne na antybiotyki może umrzeć nawet 10 mln osób. To więcej niż na nowotwory.
Informujemy, że personel i pacjenci oddziałów neurologii i udarowego oraz nefrologii i transplantacji nerek wrócili w poniedziałek, 11 listopada, do budynku Z. Tak szybki powrót nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie wielu osób – personelu oddziałów, pracowników administracyjnych, technicznych, porządkowych czy firm współpracujących ze szpitalem – którym bardzo serdecznie dziękujemy.
Miło nam poinformować, że aż dwa realizowane przez nasz szpital projekty zyskały uznanie w oczach kapituły tegorocznej edycji konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. Podczas czwartkowej gali konkursowej wyróżnienia odebrali przedstawiciele szpitala – Magdalena Szymańska, koordynatorka działu gospodarczego i Hubert Pańka, główny energetyk.
Od 4 listopada pacjenci poradni diabetologicznej i nefrologicznej SPWSZ będą oddawać materiał do badań w Centralym Punkcie Pobrań zlokalizowanym na parterze bud. A (wejście pod łącznikiem), który czynny jest w dni robocze w godz. od 7.00 do 14.00.
W uznaniu osiągnięć naukowych Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przyznała Profesorowi Miłoszowi Parczewskiemu nagrodę indywidualną za rok 2024. Nagroda jest uhonorowaniem dotychczasowej działalności naukowej Profesora Parczewskiego oraz jego wkładu w rozwój nauk medycznych z zakresu epidemiologii, kliniki i leczenia wybranych chorób zakaźnych.
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Dzień, który każdego roku będzie przypominał pani Paulinie, Panu Krystianowi, Pani Bożenie i Panu Wojciechowi, jak pięknie jest pomagać najbliższym i dzielić się cząstką samego siebie.
Z głębokim żalem żegnamy wieloletniego ordynatora oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej, lek. Andrzeja Świniarskiego, który odszedł 21 października. Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi Pana Doktora.
"W Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie liczba przeszczepów nerek wzrosła do 55, z czego 9 pochodziło od żywych dawców, co czyni go jednym z wiodących ośrodków w Polsce". Zachęcamy do lektury całego artykułu z Rynku Zdrowia na temat przeszczepień nerek od żywych dawców.
Szkolny autobus, przejeżdżając przez przejazd kolejowy w Reptowie, zderzył się z pociągiem jadącym do Stargardu. Kierowca autokaru zginął na miejscu, zaś dziewięcioro uczniów z różnymi obrażeniami trafiło do SOR w Zdunowie. Tak zaczęły się ćwiczenia dla personelu Szpitala Wojewódzkiego w związku ze zdarzeniem z dużą liczbą poszkodowanych.
Nowoczesny laser CO2 pozwalający na m.in. mikrochirurgiczne operacje krtani bez konieczności nacinania skóry kupił Szpital Wojewódzki w Szczecinie. Sprzęt warty ponad 230 tys. zł trafił na oddział otolaryngologii SPWSZ przy ul. Arkońskiej.
Mamy zaszczyt poinformować, że prof. Jerzy Sieńko - specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej i transplantologii klinicznej pracujący w naszym szpitalu przy ul. Arkońskiej - został przez Ministrę Zdrowia Izabelę Leszczynę powłany na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii ogólnej. Panie Profesorze, najserdeczniejsze gratulacje!
Od 1 października rejestracja do poradni gastroenterologicznej w szpitalu przy ul. Arkońskiej znajduje się na 1. piętrze budynku "C". Rejestracja telefoniczna możliwa jest za pośrednictwem numeru Centralnej Rejestracji Telefonicznej do poradni specjalistycznych (91 500 0 500).
91 500 0 500 – od 1 października pacjenci dzwoniący pod ten numer telefonu będą mogli zarejestrować wizytę w niemal każdej poradni specjalistycznej Szpitala Wojewódzkiego – zarówno przy ul. Arkońskiej, jak i w Zdunowie.
Setną operację z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzili w czwartek zabiegowcy ze Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. System chirurgii robotycznej kupiony za 15 mln zł działa w SPWSZ od marca br. Najliczniejszą grupą pacjentów operowanych z pomocą robota są mężczyźni chorujący na raka prostaty.
150 osób uczestniczyło w pierwszej konferencji szkoleniowej „Żywienie kliniczne i prehabilitacja – od czego zacząć?” zorganizowanej przez Szpital Wojewódzki w Szczecinie, Szczecińską Izbę Pielęgniarek i Położnych oraz szpital w Gryficach. „Widzimy ogromną potrzebę takich spotkań i wielkie zainteresowanie tematem w środowisku” – podsumowali organizatorzy.
Przed kolejnymi osobami otwiera się szansa na skorzystanie ze stypendium naukowego z programu „Wybieram pielęgniarstwo”. Starać się będą o nie będą mogli ci, którzy podjęli studia na zachodniopomorskich uczelniach na tym właśnie kierunku. Nabór wniosków w ramach trzeciej edycji ruszy 1 października 2024 roku.
Poradnie specjalistyczne - chirurgii ogólnej; chirurgii naczyniowej; chirurgii wątroby, trzustki i dróg żółciowych; prehabilitacyjna zostały przeniesione z budynku przy ul. Broniewskiego 2 na parter budynku Z na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej. Numery do rejestracji ani godziny funkcjonowania poradni nie zmieniają się. Plan szpitala znajduje się TUTAJ.
Ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na grypę, COVID-19 i RSV wśród personelu i pacjentów SPWSZ w Szczecinie Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych przygotował rekomendacje dla osób odwiedzających swoich bliskich przebywających w szpitalu. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami.
W związku z budową łącznika do ulicy Sokołowskiego prowadzącej do Szpitala Wojewódzkiego w Zdunowie informujemy, że od 21 sierpnia czasowo zmieni się dojazd do placówki. Inwestycja, która finalnie ułatwi dotarcie do szpitala, realizowana jest na zlecenie Gminy Miasta Szczecin i Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
W związku z niedawnymi zmianami lokalizacji części poradni specjalistycznych szpitala przy ul. Arkońskiej od poniedziałku (19.08) uruchamiamy na parterze budynku "A" (wejście pod łącznikiem) centralny punkt pobrań dla pacjentów poradni kardiologicznej, onkologicznej, hematologicznej, urologicznej i gastroenterologicznej.