Odwiedziny
ZARZĄDZENIE DYREKTORA SPWSZ NR 99/2024
Ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na grypę, COVID-19 i RSV wśród personelu i pacjentów SPWSZ w Szczecinie Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych rekomenduje zakładanie maseczek przez pacjentów SOR, punktów przyjęć oraz pacjentów z obniżoną odpornością.
Odwiedziny pacjentów hospitalizowanych w SPWSZ w Szczecinie odbywają się zgodnie z regulaminem odwiedzin (załącznik nr 1 do karty praw i obowiązków pacjenta). Odwiedzający są zobowiązani do zdezynfekowania rąk przed wejściem do oddziału oraz założenia maseczki ochronnej. Osoby z objawami infekcji nie mogą odwiedzać pacjentów (z wyjątkiem sytuacji szczególnych określonych przez lekarzy kierujących oddziałami). Zaleca się, by w sali chorych jednoczasowo przebywała jedna osoba odwiedzająca u jednego pacjenta. Odwiedziny mogą odbywać się również w innych wyznaczonych miejscach w oddziale. Personel danego oddziału nadzoruje odwiedziny pod kątem liczby osób odwiedzających oraz przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych podczas odwiedzin.
Ograniczenie odwiedzin obowiązuje w salach chorych, w których hospitalizowani są pacjenci zakażeni wirusami grypy, SARS-CoV-2 i RSV do czasu zniesienia okresu izolacji, poza przypadkami szczególnymi (np. w celu pożegnania się z bliskim). W przypadku wystąpienia w danym oddziale ogniska epidemiczonego spowodowanego przez grypę, SARS-CoV-2 lub RSV obowiązuje ograniczenie odwiedzin do czasu wygaszenia ogniska, poza przypadkami szczególnymi (np. w celu pożegnania się z bliskim).
REGULAMIN ODWIEDZIN
& 1
- Odwiedzający mają prawo do codziennych odwiedzin pacjentów we wszystkich oddziałach szpitalnych SPWSZ w Szczecinie.
- Rodzice/ opiekunowie prawni mają prawo do: całodobowego pobytu przy chorym dziecku w oddziałach pediatrycznych i do opieki pielęgnacyjnej. Pobyt w oddziale rodzice/ opiekunowie uzgadniają z Ordynatorem oddziału/ Lekarzem kierującym oddziałem i Pielęgniarką Oddziałową/ Koordynującą.
- Tylko ze względów epidemiologicznych lub na warunki przebywania innych pacjentów kontakt osobisty z pacjentem może być ograniczony w zakresie miejsca jak i czasu.
& 2
- Odwiedziny pacjentów odbywają się we wszystkie dni tygodnia.
- Ze względów organizacyjnych zaleca się odwiedziny w godzinach popołudniowych, po wykonaniu badań diagnostycznych
- W szczególnych przypadkach za zgodą Ordynatora oddziału/ Lekarza kierującego oddziałem lub Lekarza Dyżurnego możliwe są odwiedziny w godzinach nocnych.
- Z ogólnego trybu odwiedzin godzinowo wydzielone są sale intensywnego nadzoru, sale pooperacyjne, sale potransplantancyjne (godziny odwiedzin podane są do ogólnej wiadomości odwiedzających w poszczególnych oddziałach Szpitala).
- Z ogólnego trybu odwiedzin wyłącza się sale nadzoru poznieczuleniowego.
- Pomieszczeniami przeznaczonymi do odwiedzin podane są pokoje badań, dziennego pobytu (świetlice) oraz wyznaczone miejsca znajdujące się w poszczególnych oddziałach Szpitala.
- W przypadku ciężko chorych pacjentów, w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta lub zagrożenia epidemiologicznego odwiedziny mogą odbywać się w sali chorych za zgodą lekarza dyżurnego, pielęgniarki dyżurnej.
- Osoby przebywające w salach chorych zobowiązane są do ich opuszczenia w czasie wizyt lekarskich, wykonywania zabiegów leczniczo-pielęgnacyjnych.
- Odwiedziny nie mogą zakłócać:
- Procesu diagnostyki, leczenia i pielęgnowania hospitalizowanych w Szpitalu pacjentów,
- Procesu edukacji hospitalizowanych w Szpitalu dzieci,
- Prawa innych pacjentów do poszanowania intymności i godności. - Ze względów epidemiologicznych rekomendujemy aby jednego pacjenta w sali chorych odwiedzała jedna osoba, a w szczególnych sytuacjach dwie osoby.
- Wszystkie osoby odwiedzające powinny prowadzić higienę rąk przed wejściem do sali pacjenta i niezwłocznie po jego opuszczeniu. Szpital zapewnia swobodny dostęp do prowadzenia właściwej higieny rąk.
- Osoby odwiedzające zobowiązane są, w zależności od sytuacji epidemicznej i obowiązujących zaleceń epidemicznych, do stosowania środków ochrony osobistej (maseczki, fartuchy, rękawice ochronne).
- Przed i po wykonaniu czynności pielęgnacyjnych przy pacjencie osoba odwiedzająca uprzednio zobowiązana jest do umycia i dezynfekcji rąk.
- Dzieci w wieku do lat 16 mogą odwiedzać pacjentów tylko w towarzystwie osoby dorosłej i na jej odpowiedzialność.
- Mając na uwadze dbałość o zdrowie osób odwiedzających w wieku dziecięcym, wskazane jest ograniczenie czasu ich przebywania w oddziałach szpitalnych.
- Nie wolno odwiedzać pacjentów osobom z objawami infekcji grypowymi dotkniętych chorobą zakaźną, będących w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających.
& 3
W szpitalu obowiązuje zakaz:
- Przynoszenia i przekazywania pacjentom leków bez zgody i wiedzy personelu medycznego.
- Manipulowania aparaturą medyczną, urządzeniami, instalacją techniczną.
- Spożywania alkoholu, palenia papierosów, używania środków odurzających, uprawiania gier hazardowych.
- Siadania, kładzenia się osób odwiedzających na łóżkach pacjentów.
- Zachowań naruszających dobre obyczaje i normy moralne.
- Fotografowania i nagrywania hospitalizowanych pacjentów.
- Przebywania w pomieszczeniach innych niż wyznaczone do odwiedzin pacjentów.
& 4
Osoby odwiedzające pacjentów są zobowiązane do:
- Zapoznania się z niniejszym regulaminem.
- Podporządkowania się poleceniom i wskazówkom personelu medycznego.
- Stosowania się do przepisów o bezpieczeństwie, higienie i zagrożeniu pożarowym.
- Szanowania mienia szpitalnego.
- Odnoszenia się z szacunkiem do personelu i innych pacjentów.
& 5
Obowiązek udzielania informacji o stanie zdrowia hospitalizowanego pacjenta
- Informacji o stanie zdrowia pacjenta udziela Lekarz. W sprawach spornych Ordynator oddziału/ Lekarz kierujący oddziałem.
- Lekarz ma obowiązek udzielać pacjentowi informacji lub jego przedstawicielowi ustawowemu informacji o jego stanie zdrowia.
- Lekarz może udzielić informacji o procesie diagnostyczno-leczniczym innym osobom za zgodą pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.
- Jeżeli pacjent nie ukończył 16 lat lub jest nieprzytomny lub niezdolny do zrozumienia znaczenia informacji, lekarz udziela informacji osobie bliskiej.
Osobą bliską w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 6.11.2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2020, poz. 849) są:
- krewni do drugiego stopnia (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci i wnuki pacjenta)
- powinowaci do drugiego stopnia w linii prostej (małżonek, teściowie)
- osoby pozostające we wspólnym pożyciu,
- osoby, które pacjent upoważnił.
- przedstawiciel ustawowy - O stanie zdrowia ciężko chorych pacjentów, bądź w przypadkach szczególnie uzasadnionych lekarze udzielają informacji w każdym czasie.
- Informacji o stanie zdrowia pacjenta udziela się osobiście. W sytuacjach szczególnych (np. ze względu na zagrożenie epidemiczne) lekarz może udzielić przez telefon informacji o stanie zdrowia osobie upoważnionej lub w przydatku braku upoważnienia osobie bliskiej po uprzedniej weryfikacji rozmówcy.
& 6
- W przypadku niezastosowania się do obowiązujących zasad postępowania bądź uwag personelu medycznego, osoby odwiedzające mogą zostać poproszone o opuszczenie szpitala.
- W szczególnych przypadkach naruszenia zasad niniejszego regulaminu, osoby odwiedzające mogą być czasowo lub na stałe pozbawione prawa do korzystania z odwiedzin. Decyzję w tej sprawie podejmuje Ordynator oddziału/ Lekarz kierujący oddziałem lub wyznaczony przez niego lekarz.