Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny (test HIV, HCV)

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny funkcjonuje w budynku przy ul. Broniewskiego 12, w którym działa Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych oraz Poradnia Chorób ZakaźnychSzpitala Wojewódzkiego w Szczecinie

Można tu wykonać bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV i HCV w każdy poniedziałek, wtorek, środę i czwartek w godz.: 15:00 – 18:00.

Dodatkowo w poniedziałki ( od 01.09.209 - do 16 12.2019) w godzinach funkcjonowania PKD będzie możliwość konsultacji z psychologiem. Ze względu na prowadzone poradnictwo ostatnia osoba przyjmowana jest na 30 minut przed zamknięciem PKD.

W jednym miejscu znajduje się punkt diagnostyczny z poradnictwem, opieka ambulatoryjna i możliwość hospitalizacji pacjentów z pozytywnym wynikiem serologicznym w Oddziale Nabytych Niedoborów Immunologicznych. Poradnia przy ul. Broniewskiego 12 znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta, z dogodnym dojazdem komunikacją miejską. Dodatkowo osoby, które chcą wykonać test w kierunku HIV mogą liczyć tu na pełną anonimowość oraz profesjonalne doradztwo zarówno przed, jak i po testowaniu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny (PKD) w Szczecinie wykonuje badania wykrywające zakażenie HIV anonimowo
i bezpłatnie, połączone z poradnictwem około testowym. Punkt pracuje w ramach dotacji Krajowego Centrum ds. AIDS. Zadanie jest kontynuacją działań podejmowanych na terenie woj. zachodniopomorskiego od 1997r. i wpisane jest jako jedno z zasadniczych działań profilaktycznych związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się HIV/AIDS nakierowanych na osoby o ryzykownych szachowaniach w kontekście transmisji zakażenia. W latach 1997- 2011 projekty na działalność PKD składało Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej O/T Szczecin, natomiast od 2012r. Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU. Na uwagę zasługuje fakt, iż PKD w Szczecinie był pierwszym tego typu Punktem w Polsce i działa nieprzerwanie od 20 lat. Poza usługą testowania każdy klient Punktu ma zapewnione profesjonalne poradnictwo przed i po teście prowadzone przez certyfikowanych doradców. Po wykonaniu testu osobie, u której wykrywa się zakażenie HIV udzielane jest wsparcie polegające m.in. na ofercie Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, gdzie poza opieką lekarską i wdrożeniem leczenia antyretrowirusowego może skorzystać również z form pomocy oferowanych przez Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W punkcie można wykonać również bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HCV. 

HCV jest przyczyną zachorowania na przewlekłe choroby wątroby, które prowadzą do wirusowego zapalenia wątroby (WZW C), do marskości wątroby, zwiększają ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego.

Jak można się zakazić?

Sytuacje, w których może dojść do zakażenia wirusem WZW typu C to m. in. transfuzje krwi przed 1992 rokiem, używanie skażonych igieł, zabiegi medyczne, chirurgiczne lub stomatologiczne wykonane nieodpowiednio wysterylizowanymi narzędziami, nieostrożny manicure/pedicure, kolczykowanie lub tatuowanie z użyciem nieodpowiednio wysterylizowanych narzędzi, użyczanie przedmiotów użytku osobistego, takich jak maszynki do golenia, czy szczoteczka do zębów, seks bez zabezpieczeń, podczas którego może dojść do kontaktu krwi z krwią.

Dlaczego warto się zbadać?

Ponad 170 milionów ludzi na całym świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu C. W Polsce może być zakażonych ok. 200 tysięcy dorosłych osób. Niestety tylko co dziesiąta z nich wie o swojej chorobie. WZW C nazywany jest „cichym zabójcą”, gdyż początkowo zakażenie przebiega bezobjawowo. Mogą się pojawić taki objawy, jak zmęczenie, bóle stawów, apatia.

Testy HCV można wykonać w każdy poniedziałek, wtorek, środę i czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie (na co dzień funkcjonuje w tej lokalizacji Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych i Poradnia Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie). Wykonanie testu zajmuje chwilę, a wyniki odczytuje się w ciągu 15 minut. Test wskazuje lub nie obecność przeciwciał anty HCV. Uzyskując wynik dodatni pacjent ma możliwość podjęcia dalszej diagnostyki i leczenia. Obecnie stosowane leki dają bardzo wysoką skuteczność wyleczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.

SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij