28
02.2019

Bezpłatne i anonimowe testy HCV

Drukuj

Trzy razy w tygodniu w budynku przy ul. Broniewskiego 12 można wykonać test w kierunku HCV. Bezpłatne i anonimowe badania wykonywane są w ramach działania Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego HIV.

HCV jest przyczyną zachorowania na przewlekłe choroby wątroby, które prowadzą do wirusowego zapalenia wątroby (WZW C), do marskości wątroby, zwiększają ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego.

Jak można się zakazić?

Sytuacje, w których może dojść do zakażenia wirusem WZW typu C to m. in. transfuzje krwi przed 1992 rokiem, używanie skażonych igieł, zabiegi medyczne, chirurgiczne lub stomatologiczne wykonane nieodpowiednio wysterylizowanymi narzędziami, nieostrożny manicure/pedicure, kolczykowanie lub tatuowanie z użyciem nieodpowiednio wysterylizowanych narzędzi, użyczanie przedmiotów użytku osobistego, takich jak maszynki do golenia, czy szczoteczka do zębów, seks bez zabezpieczeń, podczas którego może dojść do kontaktu krwi z krwią.

Dlaczego warto się zbadać?

Ponad 170 milionów ludzi na całym świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu C. W Polsce może być zakażonych ok. 200 tysięcy dorosłych osób. Niestety tylko co dziesiąta z nich wie o swojej chorobie. WZW C nazywany jest „cichym zabójcą”, gdyż początkowo zakażenie przebiega bezobjawowo. Mogą się pojawić taki objawy, jak zmęczenie, bóle stawów, apatia.

Testy HCV można wykonać w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie (na co dzień funkcjonuje w tej lokalizacji Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych i Poradnia Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie). Wykonanie testu zajmuje chwilę, a wyniki odczytuje się w ciągu 15 minut. Test wskazuje lub nie obecność przeciwciał anty HCV. Uzyskując wynik dodatni pacjent ma możliwość podjęcia dalszej diagnostyki i leczenia. Obecnie stosowane leki dają bardzo wysoką skuteczność wyleczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.


W Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym, prowadzonym przez Stowarzyszenie "DADU",  wykonywane są także badania w kierunku HIV. Podczas jednej wizyty można zatem wykonać aż dwa badania: wszystko w ciągu kilkunastu minut, bezpłatnie i anonimowo.

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij