Prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez inicjatorów programu „Szpital bez bólu” otrzymał Szpital Wojewódzki w Szczecinie. Na liście posiadaczy tego certyfikatu znajduje się także inny szpital z naszego regionu - Zachodniopomorskie Centrum Onkologii przy ul. Strzałowskiej.
Warunkiem otrzymania certyfikatu jest spełnienie określonych kryteriów, będących gwarancją dla pacjentów, że w danym szpitalu uśmierzanie bólu pooperacyjnego jest na najwyższym poziomie, co z kolei przekłada się na podniesienie komfortu i satysfakcji z całego procesu leczenia. Szpital, który chce otrzymać certyfikat musi spełnić następujące kryteria:
* uczestnictwo personelu medycznego (lekarzy anestezjologów, lekarzy różnych specjalności zabiegowych oraz pielęgniarek) jeden raz w każdym roku w szkoleniach z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego
* prowadzenie monitoringu natężenia bólu u wszystkich
operowanych pacjentów, co najmniej cztery razy na dobę
* informowanie pacjentów o możliwości i metodach
uśmierzania bólu pooperacyjnego przed zabiegiem
* prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomiarów bólu
i zastosowanego postępowania zgodnie z rekomendacjami
uśmierzania bólu
* monitorowanie ewentualnych działań niepożądanych
zastosowanego leczenia na załączonym formularzu działań
niepożądanych.
Certyfikat, którego ważność jest przez okres 3 lat przyznają Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologii, Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.