W strukturach Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie powstała poradnia prehabilitacyjna. Jej zadaniem jest kompleksowe przygotowanie pacjenta do planowanej hospitalizacji, w szczególności do leczenia operacyjnego. Wpłynie to na zmniejszenie liczby powikłań i szybszy powrót do zdrowia.
W spotkaniu inaugurującym funkcjonowanie nowej poradni, które odbyło się w miniony poniedziałek, uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, przedstawiciele Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, zaprzyjaźnionych szpitali i instytucji. Gości przywitała dyrektor SPWSZ Małgorzata Usielska.
– Ta poradnia to efekt oddolnej inicjatywy personelu szpitala, który widział głęboką potrzebę powstania takiego miejsca. Gratuluję całemu zespołowi – mówiła dyrektor Małgorzata Usielska. – Zrobiliście to wszystko sami i najważniejsze – z myślą o pacjentach. Dlatego jestem przekonana, że otwarcie poradni prehabilitacyjnej to krok w dobrą stronę. W stronę korzyści dla pacjentów, którzy często są przerażeni wizją operacji i pobytu w szpitalu.
O roli prehabilitacji mówił również marszałek Olgierd Geblewicz:
– Prehabilitacja dla wielu osób takich, jak ja, a więc osób, które w szpitalu występują raczej w charakterze pacjentów, to temat wciąż nieodkryty. Sporo się mówi o rehabilitacji, a wciąż niewiele o prehabilitacji. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu wiele osób będzie dostrzegało wagę i potrzebę przygotowania do zabiegów i hospitalizacji. Dziękuję personelowi szpitala, który udowadnia, że troska o pacjentów jest dla nich najważniejsza. Inicjatywa powołania poradni prehabilitacyjnej w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie jest na to dowodem.
Zebrani w sali wykładowej goście wysłuchali wykładu prof. Tomasza Banasiewicza – Kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którzy odwiedził SPWSZ właśnie z okazji otwarcia nowej poradni. Prof. Banasiewicz to niekwestionowany autorytet w dziedzinie prehabilitacji w Polsce.
– Prehabilitacja opiera się na czterech filarach, które są jak cztery nogi od solidnego stołka. Żywienie, wsparcie w zakresie wydolności fizycznej, szeroko rozumiana rehabilitacja i fizjoterapia, wsparcie psychologiczne i element chyba najtrudniejszy dla pacjenta, rzucenie nałogów albo przynajmniej ich znaczne ograniczenie. Wielki plus prehabilitacji, że pacjent z jednej strony jest wspierany w sposób nazwałbym to fizyczny, ale z drugiej to wsparcie psychiczne daje mu poczucie takiego zaopiekowania, że wspólnie dążymy do celu, jakim jest jego zdrowie – mówił prof. Banasiewicz.
Zgodnie z tymi założeniami, w skład zespołu prehabilitacyjnego w Szpitalu Wojewódzkim wchodzą koordynator, dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog i lekarze chirurdzy, a w późniejszym okresie być może również lekarze innych specjalizacji zabiegowych.
Poradnia działa w budynku szpitala przy ul. Broniewskiego 2. Przyjmuje pacjentów skierowanych przez lekarzy z innych poradni specjalistycznych SPWSZ.
Zespół ds. prehabilitacji
prof. Tomasz Banasiewicz
Marszałek Olgierd Geblewicz
lek. Paweł Szakoła
prof. Jerzy Sieńko