W piątek, 24 lipca oddany do użytku został nowy budynek na terenie SPWSZ w Szczecinie z przeznaczeniem na Oddziały Nefrologii i Transplantacji Nerek oraz Neurologii. W budynku oprócz ww. oddziałów znajdować się będą: Punkt Przyjęć, Stacja Dializ, Oddział Udarowy, Poradnia Nefrologiczna oraz pomieszczenia techniczne i socjalne w kondygnacji piwnic. Ze względu jednak na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, przeniesieni zostaną tam tymczasowo pacjenci zarażeni Covid-19. Budynek zostanie zajęty przez oddział zakaźny.
Lepsze warunki bytowe, rehabilitacji, przystosowania do funkcjonowania w warunkach domowych wpłynie na szybszy powrót do zdrowia pacjentów, a tym samym na skrócenie czasu pobytu w szpitalu i na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.
Oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek wykonuje wysokospecjalistyczną działalność medyczną, zapewnia pacjentom leczenie ostrych i przewlekłych chorób układu moczowego, kwalifikuje chorych do transplantacji nerki i prowadzi pacjentów bezpośrednio po przeszczepieniu oraz w trakcie wizyt kontrolnych. Średniorocznie na Oddziale leczonych jest ok. 650 - 850 pacjentów (liczone z ruchem chorych). Na oddziale znajduje się Stacja Dializ. Stacja Dializ dysponuje 20 stanowiskami o najwyższym standardzie do wykonywania hemodializ przewlekłych i ostrych oraz prowadzi ambulatoryjne dializy otrzewnowe.
Średnioroczna liczba pacjentów dializowanych to ok. 13 tyś. Na Oddziale przygotowywani są chorzy do przeszczepienia nerki i objęci opieką potransplantacyjną , wykonywane są badania kompleksowe żywych dawców nerki. Oddział przeprowadza też odczulanie pacjentów immunizowanych z całej Polski oraz procedury nefrologii interwencyjnej.
Przez 37 lat działalności transplantacyjnej specjaliści z Arkońskiej przeprowadzili ponad 1800 przeszczepień nerki oraz jest liderem przeszczepień wielonarządowych
Oddział Neurologii i Udarowy prowadzą pełną diagnostykę, leczenie, pielęgnację oraz rehabilitację ruchową i logopedyczną pacjentów ze wszystkimi
schorzeniami neurologicznymi. Przewagą SPWSZ w dziedzinie opieki nad chorymi z udarem mózgowym jest dostępność na terenie szpitala lekarzy specjalistów z dziedziny: kardiologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, anestezjologii. Oddziały wraz poradnią prowadzą ponadto liczne programy lekowe, które są uzupełnieniem leczenia pacjentów, np. ze stwardnieniem rozsianym czy chorych z dystoniami mięśniowymi lub połowiczym kurczem twarzy.
Średniorocznie w Oddziałach leczonych jest ok. 1500 - 1800 pacjentów (liczone z ruchem chorych). W ciągu ostatnich 2 lat na oddziale przeprowadzano także zabiegi trombektomii. Oddział Udarowy dysponuje sześcioma stanowiskami z kardiomonitorami, możliwością całodobowego badania EKG, jak i podłączenia do respiratora. Opiekę nad chorymi z udarem mózgowym sprawują lekarze specjaliści neurologii, kardiologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, anestezjologii. Oddział stanowi też bazę szkoleniową dla lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów. Jednocześnie miło nam poinformować, że oddział udarowy otrzymał złoty dyplom za leczenie udarów przyznawany przez Europejską Organizację Udarowa za wyniki w leczeniu.
Realizacja inwestycji umożliwi świadczenie opieki zdrowotnej obejmujących innowacje w następujących obszarach:
Profilaktyka progresji Przewlekłej Choroby Nerek.
- Nowe metody leczenia nerkozastępczego i pozaustrojowego oczyszczania krwi: hemodialfiltracja, plazmaferezy, immunoabsorbcja, afereza lecznicza.
- Wytwarzanie dostępów naczyniowych do hemodializ i diagnostyka dopplerowska przetok dializacyjnych.
- Intradializacyjna rehabilitacja chorych.
- Wirtualna nefropatologia: analiza obrazów mikroskopowych z biopsji nerek za pośrednictwem telemedycyny
- Przeszczepienia nerek od dawców żywych.
- Przeszczepienia nerek w systemie wymiany par (przeszczepy krzyżowe).
- Odczulanie pacjentów wysokoimmunizowanych.
- Wyprzedzające przeszczepienia nerek.
- Przeszczepienia wielonarządowe (nerka + wątroba).
- Leczenie pacjentów z upośledzoną odpornością redukujące ryzyko infekcji .
Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Wartość całkowita (uwzględniająca wszystkie zawarte aneksy 60.038.133 zł, w tym:
- wkład UE (EFRR) 47.964.170 zł
- wkład krajowy (BP) 5.951.301 zł
- wkład województwa 2.856.600 zł
- wkład Szpitala 3.266.062 zł