15
09.2021

ODDZIAŁ CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ (ZDUNOWO) CZĘŚCIĄ KAMPANII #WNOWYMKSZTAŁCIE – WSPIERAJĄCEJ LECZENIE OTYŁOŚCI

ODDZIAŁ CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ (ZDUNOWO) CZĘŚCIĄ KAMPANII  #WNOWYMKSZTAŁCIE – WSPIERAJĄCEJ LECZENIE OTYŁOŚCI
Drukuj

Obecnie już co 4 Polak jest otyły, a 700 tys. Polaków cierpi na otyłość olbrzymią

Otyłość należy leczyć tak jak każdą chorobę - nie samemu, lecz pod okiem lekarzy. Dobrze dobrane metody leczenia otyłości, dają szansę na trwałe efekty. 


Kampanię # W NOWYM KSZTAŁCIE współtworzą lekarze, naukowcy zajmujący się otyłością oraz osoby, które działają w stowarzyszeniach pacjentów i pomagają przybliżyć – jak ogromny to problem.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego (lok. ZDUNOWO) postanowił aktywnie włączyć się w kampanię! Posiadamy wykwalifikowany zespół, który w kompleksowy sposób zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości i wykonuje od 150-200 operacji bariatrycznych rocznie.

 

Całym sercem włączamy się w tą kampanię, by informować społeczeństwo! Otyłość to choroba, musimy o tym pamiętać. To choroba, która nie tylko skraca życie ale powoduje dyskomfort i choroby, które rozwijają się w przebiegu otyłości – to cukrzyca, nadciśnienie ale też nowotwory. Wszystkie operacje bariatryczne przeprowadzamy metodą laparoskopową, czyli tzw. dziurki od klucza. Jest to najmniej inwazyjny sposób przeprowadzenia operacji - jest tu oczywiście wymóg posiadania bardzo dobrego, nowoczesnego sprzętu. Dzięki temu, okres pobytu pacjenta w szpitalu wynosi około 3-4 dni a rekonwalescencja jest bardzo krótka - niemal po wyjściu ze szpitala pacjenci mogą wrócić do aktywności zawodowej. Te operacje są bezpieczne - a ryzyko związane z tą operacją - jest porównywalne do najczęściej wykonywanej operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego.” - lek. med. Bartosz Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, SPWSZ w Szczecinie


Wszystkie wykonywane są wyłącznie techniką laparoskopową. Naszych pacjentów kwalifikujemy i nadzorujemy w przyszpitalnej Poradni Chirurgicznego Leczenia Otyłości - dzięki czemu pacjenci mają kompleksową opiekę - także przed i po zabiegu.

 

„Leczenie chirurgiczne otyłości jest najskuteczniejszą z dostępnych metod. Jest to ingerencja chirurgiczna, stąd opory pacjentów, by się jej podjąć - ale redukcja masy ciała jest bardzo szybka a przede wszystkim trwała. Wiele osób chorujących na otyłość nie wie, jakie ma możliwości leczenia, jakie kroki należy podjąć i gdzie się kierować. Mamy różne możliwości leczenia otyłości. Zawsze podejmuje się leczenie zachowawcze ale jeśli to nie przynosi efektów, wówczas przygotowujemy pacjenta do leczenia operacyjnego i robimy to kompleksowo.” - dr n. med. Michał Duchnik, specjalista chirurgii ogólnej, SPWSZ w Szczecinie

 

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej dysponuje infrastrukturą i sprzętem przystosowanym do leczenia pacjentów z otyłością patologiczną, a ośrodek spełnia wymagania stawiane przez Sekcję Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskie Rekomendacje w zakresie Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej. Dedykowany zespół lekarzy i pielęgniarek specjalizuje się w pracy z pacjentem chorym na otyłość patologiczną oraz posiada certyfikaty polskich i zagranicznych towarzystw, zajmujących się leczeniem otyłości, takich jak: The International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO), Sekcja Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (PTBO).


Bardzo wielu pacjentów chorujących na otyłość olbrzymią, próbowało licznymi metodami zachowawczymi - takimi jak dieta czy aktywność fizyczna - wpłynąć na spadek masy ciała. Część z nich uzyskiwało efekty ale były to efekty krótkotrwałe (niestety efekty jojo) - otyłość narastała a wraz z nią choroby współistniejące”Aleksandra Pankowska, dietetyk, SPWSZ w Szczecinie


„Wiele razy próbowałem schudnąć, były diety cud, ale były efekty jojo (…) Jestem bardzo zadowolony z operacji, dostałem drugie życie! Komfort życia mi się bardzo poprawił. Zachęcam wszystkich, nie bójmy się. Dziękuje lekarzom, dziękuje pani dietetyk za wsparcie. … Miałem bezdech senny, zagrażający życiu... Ważyłem 124 kg teraz ważę 76 kg. Decyzja o operacji była najlepszą decyzją w moim życiu.” - Piotr Jaworski, pacjent po operacji bariatrycznej


Edukacyjna kampania społeczna „W Nowym Kształcie”, została stworzona dla wszystkich, którzy postanowili wrócić do optymalnej wagi.

»»» Więcej na: www.wnowymksztalcie.pl

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij