04
04.2019

Odnowiony Oddział Geriatrii i Przewlekle Chorych

Drukuj

Remont w budynku „A” poprawił znacząco warunki w Oddziale Geriatrii i Przewlekle Chorych. Pacjenci mają teraz lepszy komfort pobytu oraz łatwiejszy dostęp do diagnostyki i rehabilitacji. Zmodernizowany 26 - łóżkowy oddział znajduje się na pierwszym piętrze i dysponuje dwuosobowymi pokojami z indywidualnymi węzłami sanitarnymi, przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto zakupiony został sprzęt rehabilitacyjny oraz dodatkowe wyposażenie do sal dla pacjentów i pozostałych pomieszczeń oddziału, w tym m.in. gabinetu terapii zajęciowej, gabinetów zabiegowych, sal rehabilitacyjnych. Odnowiona została także jedna z klatek schodowych.

W oddziale pacjenci przebywać będą w 11 salach dwułóżkowych. Przy każdej z nich znajduje się niezależny węzeł sanitarny z toaletą i prysznicem, którego konstrukcja umożliwia wjechanie wózkiem inwalidzkim. Dodatkowo w niezależnej łazience dla osób niepełnosprawnych istnieje możliwość umycia chorego w pozycji leżącej na podnośniku. Urządzenie to umożliwia ważanie pacjentów, co jest niezbędne choćby do odpowiedniego doboru diety czy dawki leków. Oprócz zwykłych sal w oddziale znajdują się także dwie dwuosobowe sale intensywnego nadzoru, pomiędzy którymi znajduje się przeszklona dyżurka.

Tuż przy kuchni oddziałowej znajduje się wspólna jadalnia, co ma zachęcać i aktywizować pacjentów do wspólnego spędzania czasu przy posiłkach. Nowością jest także niezależny aneks kuchenny – pomieszczenie, z którego mogą korzystać zarówno pacjenci, jak i ich bliscy. Rodziny mogą też korzystać ze znajdującej się w oddziale świetlicy.

Nowoczesna sygnalizacja przywoławcza wskaże nie tylko pokój, w którym ktoś potrzebuje pomocy, ale także konkretne łóżko i pacjenta. Ma to usprawnić komunikację pomiędzy pacjentami i personelem.

W części rehabilitacyjnej pacjenci będą mogli korzystać m. in. z nowej kabiny UGUL do ćwiczeń, rehabilitacj i zawieszeń, która pomaga usprawniać ręce, barki i nogi. Znajdują się tu także rotory do ćwiczeń, drabinka, platforma do nauki chodzenia i platforma stabilometryczna do diagnozowania zawrotów głowy.

Natomiast w sali terapii zajęciowej pacjenci będą mogli spędzić czas m. in czytając książki, układając puzzle, czy korzystając z przyrządów do terapii sensorycznej. To tu będzie można też w komfortowych warunkach przeprowadzić ocenę geriatryczną, czyli kilkunastominutowy wywiad lekarski z seniorami.

W ramach modernizacji przebudowana została także jedna klatka schodowa. Działa tu komfortowa winda.

Remont i doposażenie zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu pn. „Dostosowanie SPWSZ do potrzeb szybko rosnącej populacji osób starszych – zwiększenie liczby łóżek w Oddziale Geriatrii i Przewlekle Chorych”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.
Przedsięwzięcie kosztowało ok. 7,1 mln zł, z czego blisko 5,7 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa, a 320 tys. zł z dotacji budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij