28
09.2017

Pacjenci przekonywali, że przeszczepienie to nowe życie

Pacjenci przekonywali, że przeszczepienie to nowe życie
Drukuj

Po raz pierwszy w Polsce osoby po transplantacji nerki zachęcały dializowanych pacjentów do przeszczepu. Z inicjatywy Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek Szpitala Wojewódzkiego do Szczecina przyjechało ponad 100 pacjentów dializowanych w 11 stacjach Województwa Zachodniopomorskiego. Konferencja „Przeszczepienie – nowe życie” odbyła się w Szkole Salezjańskiej  Szczecinie. Zgodnie z zasadą „traktuj dawców po królewsku”, pacjenci, którzy oddali swoją nerkę do przeszczepu, przyjechali na spotkanie… limuzynami.

W czasie konferencji pacjenci rozmawiali o wszystkich aspektach związanych z przeszczepianiem nerek, począwszy od wskazań i przeciwwskazań do transplantacji, problemach kwalifikacji i możliwych rozwiązaniach, zmianach w życiu, jakie niesie przeszczepienie nerki. Najważniejsze jest jednak to, że pacjenci którzy żyją z przeszczepioną nerką opowiedzieli o własnych doświadczeniach i przedstawili swoje historie. W spotkaniu wzięli udział lekarze z Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek SPWSZ, psycholodzy, dietetyk i ksiądz. Dla uczestników przygotowano degustację potraw przygotowanych w oparciu o zalecenia dietetyczne dla osób dializowanych.

zdjęcie         zdjęcie

Konferencja to próba uaktywnienia pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek. Świadomość pacjentów odnośnie możliwości leczenia jest wciąż mała. Tymczasem w przypadku wielu pacjentów przeszczep jest najlepszym rozwiązaniem nawet na etapie, kiedy nie wymagają oni jeszcze dializ.

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij