30
05.2018

SPWSZ z nowym ultrasonografem endoskopowym

SPWSZ z nowym ultrasonografem endoskopowym
Drukuj

Szpital Wojewódzki dysponuje doskonałą kadrę chirurgiczną, posiada ogromne doświadczenie w chirurgii wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Pracownie w Szpitalu Wojewódzkim wyposażone są w wysokiej klasy aparaturę diagnostyczną (KT,MR) oraz pracownię chirurgiczną wykonującą zabiegi ECPW ( endoskopowa cholangiopakreatografia wsteczna, która jest metodą zarówno diagnostyczną, jak i terapeutyczną). Nowy aparat daje ogromne możliwości udoskonalenia diagnostyki, sprecyzowania możliwości pomocy w leczeniu małoinwazyjnym czy też sprecyzowania zakresu ingerencji chirurgicznej. 

Ultrasonograf endoskopowy kosztował ponad 1,2 mln zł, z czego połowa pochodzi z budżetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Ultrasonografia endoskopowa jest metodą badania przewodu pokarmowego oraz przylegających do niego narządów. Łączy w sobie ocenę endoskopową i ultrasonograficzną. Podczas badania można wykonywać również zabiegi terapeutyczne. Głównymi wskazaniami do endoskopowej ultrasonografii są:

  • diagnostyka chorób trzustki (zmiany ogniskowe, guzy trzustki, przewlekłe zapalenia trzustki);
  • ocena miejscowego zaawansowania nowotworów przewodu pokarmowego, m. in. ocena naciekania naczyń w raku trzustki – co ma ogromne znaczenie w wyborze leczenia nowotworów;
  • zmiany podśluzówkowe przewodu pokarmowego;
  • kamica dróg żółciowych.

EUS to nie tylko diagnostyka. Urządzenie daje możliwość wykonania zabiegów, takich jak biopsje zmian ogniskowych , drenaż torbieli trzustki i dróg żółciowych, neuroliza splotu trzewnego (w ramach leczenia bólu u chorych z chorobami trzustki).

Badanie przeznaczone jest do poszerzonej diagnostyki i leczenia pacjentów przebywających w oddziałach szpitala, takich jak: chirurgia, onkologia, choroby wewnętrzne, czy gastroenterologia.

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij