Za rok poradnia kardiologiczna działająca w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie zyska nową siedzibą. Dyrekcja placówki podpisała umowę z wykonawcą na przebudowę budynku „J”. Koszt inwestycji realizowanej w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wyniesie blisko 15 mln zł.
Poradnia kardiologiczna jest największą poradnią specjalistyczną działającą w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej i jedną z większych w województwie. W 2021 roku ponad 30 pracujących w poradni kardiologów udzieliło łącznie 44 tys. porad. Były dni, gdy przyjmowano nawet 200 pacjentów.
– Liczby jednoznacznie wskazują, że mamy kogo i kim leczyć. Brakuje nam tylko miejsca, które odpowiadałoby skali naszej codziennej działalności – mówi dr Robert Józwa, kierownik poradni i ordynator oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego. – Kilka lat temu szpital zyskał nowoczesny oddział kardiologiczny. Teraz nadszedł czas na poradnię, która w obecnej lokalizacji się po prostu nie mieści. Trzymamy kciuki za sprawny przebieg inwestycji i już nie możemy się doczekać finału.
Poradnia kardiologiczna w ostatnich latach mieściła się w części budynku „A”, później, podczas pandemii, przeniosła się do budynku przy ul. Broniewskiego 22, aby pół roku temu wrócić do poprzedniego miejsca. Po opuszczeniu gmachu przy ul. Broniewskiego właściciel nieruchomości – Urząd Marszałkowski – zdecydował się sprzedać budynek, a pieniądze przeznaczyć na przystosowanie nowej siedziby.
– Mimo znacznej poprawy, umieralność z powodu chorób układu krążenia w dalszym ciągu stanowi w Polsce około 50% wszystkich zgonów. Na jakość leczenia z pewnością wpływa infrastruktura, dlatego wspieramy Szpital Wojewódzki w Szczecinie w wysiłkach na rzecz jej poprawy. Poradnia kardiologiczna to bardzo ważna przestrzeń medyczna szpitala, bo udziela się w niej ponad 40 tysięcy porad rocznie. Od przyszłego roku będzie mieścić się już w nowej lokalizacji, gdzie pacjenci będą leczeni w komfortowych warunkach – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Modernizacja poradni kardiologicznej to kolejna istotna inwestycja w naszym szpitalu, którą dofinansujemy. Warto to czynić, bo dzięki przekazanej w ostatnich latach pomocy z własnego budżetu oraz ze środków Unii Europejskiej udało się znacznie poprawić standardy leczenia we wszystkich placówkach ochrony zdrowia podległych Urzędowi Marszałkowskiemu – dodaje Olgierd Geblewicz.
Kolejne 3 mln złotych dołożył Wojewoda Zachodniopomorski, który dostrzegł rolę leczenia schorzeń kardiologicznych w walce z powikłaniami pocovidowymi (pieniądze pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19).
– Szpital nie zarabia, nie taki jest jego cel. Dlatego gdyby nie wsparcie pana Marszałka i pana Wojewody, inwestycja, którą zaczynamy, nie mogłaby zostać zrealizowana. Nie byłoby nas na nią po prostu stać. Za to wsparcie bardzo dziękuję – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ. – Mam nadzieję, że w drugiej połowie przyszłego roku spotkamy się w nowej siedzibie poradni kardiologicznej, a więc w przebudowanym i zmodernizowanym budynku „J”, który chyba dla wszystkich pracowników szpitala będzie już zawsze „starym zakaźnym”. Spotkamy się, otworzymy poradnię i zaczniemy przyjmować pacjentów, którym należą się lepsze warunki.
Warunki w nowym miejscu rzeczywiście będą znacznie lepsze. W przyziemiu zmodernizowanego budynku znajdą się m.in. pomieszczenia poradni dla pacjentów ze stymulatorami serca wraz z dużym holem, pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne (np. magazyny i szatnie). Na parterze będą rejestracja, gabinety EKG, pokój pobrań materiałów do badań, gabinet zakładania i obsługi EKG Holter. Pierwsze piętro to głównie zespół pomieszczeń rehabilitacji kardiologicznej i gabinety lekarskie oraz pomieszczenia do UKG. Drugie, ostatnie piętro zajmą kolejne gabinety kardiologów oraz pomieszczenie szkoleniowe. Na każdej kondygnacji będą poczekalnie i łazienki – dla pacjentów i personelu. Budynek zyska przystosowaną do przepisów bezpieczeństwa szeroką klatkę schodową, nową windę oraz nowe wejście. W toku inwestycji wykonana zostanie także elewacja budynku wraz z cokołem oraz wymiana stolarki – drzwiowej i okiennej.
– Inwestycja została podzielona na dwa etapy, z których pierwszy obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej dla całego zakresu inwestycji i realizację większej części prac robót budowlanych obejmujących przebudowę budynku i zagospodarowanie terenu – tłumaczy Klaudiusz Dziubała, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. – Zależało nam na takim etapowaniu inwestycji, aby móc rozpocząć ją możliwie szybko i aby już po realizacji pierwszej części można było z powodzeniem korzystać z całego budynku.
Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe AB Marek Andrych z Gryfina. W postępowaniu przetargowym pod uwagę brane były cena, okres gwarancji, doświadczenie zawodowe kierownika budowy oraz projektanta/ architekta a także fakt osobistej realizacji części zamówienia.
– Mamy spore doświadczenie w prowadzeniu inwestycji dla podmiotów z branży medycznej. Na swoim koncie mamy zrealizowane kontrakty dla mniejszych przychodni, ale i wielkich szpitali. Między innymi również Wojewódzkiego Szpitala przy ul. Arkońskiej – mówi Marek Andrych, wykonawca. – W tym momencie ta budowa jest dla nas priorytetem. Dołożymy wszelkich starań, aby prace szły sprawnie, a przy tym były wykonane z najwyższą starannością.
Budynek „J” położony na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej 4 jest elementem dawnego zespołu opiekuńczego Kücken Mühle, który wpisany został do rejestru zabytków w roku 1984. Pomimo przekształceń z okresu międzywojennego i kapitalnego remontu z lat 60. ubiegłego wieku, budynek zachował czytelną kompozycję bryły oraz elewacji z wystrojem architektonicznym. Z tego powodu całość prac będzie odbywała się z uwzględnieniem zaleceń konserwatorskich.
Przebudowa budynku „J” to kolejna duża inwestycja realizowana w szpitalu przy ul. Arkońskiej w ostatnich latach:
- 2 lata temu do użytku został oddany nowy budynek – „Z”, w którym początkowo leczeni byli pacjenci z COVID-19, a w którym dzisiaj funkcjonuje część poradni specjalistycznych, stacja dializ i oddziały – nefrologiczny i neurologiczny. Koszt – ok. 60 mln zł;
- w marcu 2021 zakończyła się modernizacja budynku „G” na potrzeby oddziału obserwacyjno-zakaźnego i chorych na COVID-19. Koszt – ok. 6,5 mln zł;
- także w ubiegłym roku rozpoczęła się budowa nowego budynku z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu. Znajdą się w nim poradnie i oddziały zakaźne dla dorosłych i dzieci. Koszt – ok. 70 mln zł;
- w planach szpital ma także termomodernizację budynku „B” i przebudowę, rozbudowę i modernizację budynku „C”.