Tylko w tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego zgłosiło się już 40 nowych osób zakażonych HIV. Łącznie pod opieką tej poradni pozostaje około 600 osób. Niestety wciąż większość osób nie wie, że jest zakażona tym wirusem - tymczasem wczesne jego wykrycie daje olbrzymie szanse na normalne życie. Dlatego rozpoczynamy kolejną edycję bezpłatnych i anonimowych testów na HIV.
Bezpłatne badania wykonywane będą od 15 września w każdy wtorek i czwartek w godz. 15.00 – 18.00 w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych SPWSZ przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. Nie trzeba się wcześniej umawiać, rejestrować, ani dzwonić. Nie trzeba mieć ze sobą żadnego dokumentu tożsamości, ponieważ testy są anonimowe. Najważniejsze jest to, że pacjenci nie są tu zdani sami na siebie. Każda osoba zgłaszająca się na badanie ma rozmowę przed testem i po teście (poradnictwo przedtestowe i po teście.) Wynik badania otrzymują już po dwóch dniach w gabinecie lekarskim. W przypadku pozytywnego wyniku testu przekazujemy dokładne informacje odnośnie leczenia i dalszych działań. Akcja potrwa do 25.10.2016.
W ramach PROGRAMU ZAPOBIEGANIA HIV NA ROK 2016 na ulice Szczecina dwukrotnie wyjedzie także Tramwaj Profilaktyki HIV. Specjaliści ze szpitala przy ul. Arkońskiej wspólnie z wolontariuszami ze Stowarzyszenia DADU przejadą po mieście zabytkowym tramwajem. Na poszczególnych przystankach będą rozmawiali z mieszkańcami o możliwych drogach zakażenia oraz postępowaniu po narażeniu na kontakt z HIV. Będą zachęcać mieszkańców do wykonania badań diagnostycznych. Rozdawane będą także ulotki, broszury oraz prezerwatywy. Tramwaj wyruszy już w najbliższą sobotę (17 września) ok. godz. 9.00 z Zajezdni Pogodno i do godz. 15.00 będzie jeździł po całym mieście. Kolejna przejażdżka tramwajem już 1 października 2016, w tych samych godzinach).
Program zapobiegania HIV na rok 2016 został sfinansowany w ramach dotacji z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Badania w kierunku HIV powinny wykonać przede wszystkim osoby, które zmieniały partnera seksualnego, podejmowały inne ryzykowne zachowania (np. seks bez zabezpieczeń), czy np. rozpoczynają związek z nowym partnerem. Wszyscy zgłaszający się na badania do Poradni przy ul. Broniewskiego 12 mogą liczyć na fachową pomoc, rzetelną informację oraz wsparcie. Na wyniki testów czeka się dwa dni robocze.
W Polsce obserwuje się wzrost liczby zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych, szczególnie w grupie osób w wieku 20-49 lat. Zdecydowanie wzrasta liczba zakażeń u mężczyzn mających kontakty seksualne z innymi mężczyznami. W tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych zgłosiło się 41 nowych osób zakażonych HIV, w tym 7 kobiet i 33 mężczyzn, 1 dziecko.
Przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych działa Telefon Zaufania HIV/AIDS Stowarzyszenia DADU. Czynny jest w poniedziałki i czwartki w godz. 16.00 – 18.00. Tel. 91 45 42 450.