01
12.2017

Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS
Drukuj

Nadal rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV, w szczecińskiej poradni pod opieką są 16-letni pacjenci. W Polsce leczonych jest w tej chwili ponad 10 tys. osób. W tym roku w województwie zachodniopomorskim wykryto już 76 nowych zakażeń wirusem. Temu właśnie tematowi poświęcona była konferencja prasowa, zorganizowana 1 grudnia br. przez Urząd Marszałkowski WZ.


- Problem ten jest bardzo ważny, dotyka milionów osób na świecie, głównie w krajach mniej rozwiniętych. Niestety Polska nie ma najlepszych statystyk. Do tej pory zmarło 1347 osób chorych na AIDS, a zakażonych jest powyżej 22 tys. Każdego roku powinniśmy mówić o problemie, przypominać i zachęcać do wykonywania badań – mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Zakażenie wirusem HIV stanowi nadal jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych w kraju. Zaledwie 40 procent chorych posiada wystarczającą wiedzę o zagrożeniu. Ponad połowa pacjentów u których rozpoznany jest wirus, jest w fazie zaawansowanego AIDS. W tym roku w naszym województwie wykryto już 76 nowych zakażeń HIV , w 2016 i 2015 było ich niecałe 60, a w 2014 – 38.

- Przestańmy kreować sytuację, że narkomania dożylna to główny i jedyny powód HIV. Mamy wzrost w Polsce o ponad sto kilkadziesiąt procent zakażeń drogą kontaktów seksualnych. HIV jest chorobą weneryczną. Do 9 na 10 zakażeń wirusem na świecie dochodzi drogą kontaktu seksualnego. – podkreślała Dr Magdalena Pynka z Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Wojwódzkiego w Szczecinie.

Najczęściej zakażeniom ulegają mężczyźni, w tym ci mający kontakt seksualny z innymi mężczyznami. Natomiast wzrost liczby zakażonych wśród młodych ludzi wynika także z niewystarczającej ilości działań informacyjno-edukacyjnych.

- Młodzi ludzie współżyjący już w wieku 14-15-tu lat nie mają wystarczającej wiedzy na temat zagrożeń oraz nie wiedzą w jaki sposób się zabezpieczać. Niestety mimo tego, że szkoły są otwarte na nasze działania, to rodzice często nie wyrażają zgody na edukacje seksualną – informowała Justyna Bągorska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wolontariuszy Da Du. Liczba zakażeń wzrasta także u osób w wieku 50 +. Jeździliśmy po sanatoriach, rozdawaliśmy ulotki plakaty, rozmawialiśmy z kuracjuszami, właśnie po to, żeby te osoby zabezpieczały się podczas stosunków seksualnych. Ludzie Ci uważają, że skoro ciąża już im nie grozi, to nie potrzebują zabezpieczenia.

Ważne jest wykonywanie testów, aby wykryć zakażenie w stadium, w którym nie ma jeszcze rozpoznanego AIDS.

- Zachęcamy wszystkich, żeby się testowali. Badania można wykonać anonimowo i bezpłatnie. Szczególnie ważne są badania dla kobiet w ciąży. W przypadku wyniku pozytywnego rzetelnie wykonana diagnostyka do 10 tygodnia i między 33-37 tygodniem ciąży oraz odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie pozwoli niemal w 100 procentach na urodzenia zdrowego dziecka – mówiła Małgorzata Kłys - Rachwalska, kierownik Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Pierwszy punkt konsultacyjno-diagnostyczny powstał w 1997 r. w Szczecinie. Zainicjował on program ogólnopolski. Teraz punkty te są ważnym aspektem przeciwdziałania HIV/AIDS.

- Wydział Współpracy Społecznej zajmuje się wspieraniem wszelkich działań na rzecz przekazywania wiedzy o AIDS, profilaktyki prowadzonej w różnych środowiskach, także przy pomocy organizacji pozarządowych – mówiła dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego WZ Anna Nowak. - Pomorze Zachodnie w ramach prowadzonych działań wydało także rozmówki rodzinne, przygotowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS, które pozwolą na przekazanie w jasny, przystępny sposób wiedzy dotyczącej głównie tematyki HIV/AIDS. Trafią one do placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka. Jej idea powstała w 1991 r. Symbol został stworzony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną, zrzeszająca artystów, działającą w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV/AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z wirusem, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Symbol ten pojawił się 1 grudnia br., w światowym dniu AIDS, na wieży Zamku Książąt Pomorskich.

W Polsce „Czerwona kokardka” przyznawana jest z okazji Światowego Dnia AIDS. Wyróżnienie otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne. W ubiegłym roku na Pomorzu Zachodnim taką kokardką została uhonorowana Anna Folkman, dziennikarz Głosu Szczecińskiego. W tym roku kokardkę otrzymali: Mariola Cieśla (Dyrektor Wydziału Zdrowia Publicznego UW w Szczecinie) oraz Magdalena Stachel (Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Szczecinie).

Opracowanie: Biuro Prasowe WZP

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij