Rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi on główną przyczynę zgonów w społeczeństwie w Polsce. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Odział Szczecin, widząc potrzeby mieszkańców regionu, rozpoczyna Tydzień Świadomości Raka Płuca, realizowany w ramach kampanii Pogoń Raka! Skojarz Fakty!
Rak płuca jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów i stanowi najczęstszą przyczynę zgonów w społeczeństwie w Polsce. Rocznie umiera z jego powodu ponad 22 tys. osób. Rak płuca to nowotwór, który w 80 proc. jest rozpoznawalny w zaawansowanym stadium choroby, gdzie pozostają ograniczone możliwości leczenia. Nowotwór rozwija się najczęściej w sposób bezobjawowy, co stanowi główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem i diagnostyką.
Co powinno nas zaniepokoić
Objawy na początku choroby są dość niespecyficzne, dlatego bywają bagatelizowane przez samych pacjentów i pomijane w wywiadzie lekarskim. Zazwyczaj guz wykrywany jest przypadkowo, przy okazji innych zleconych badań.
Główną przyczyną rozwoju rak płuca jest palenie tytoniu. Według danych, ok. 9 mln. Polaków nadal pali papierosy, z czego statystyki się odwróciły, gdyż zauważamy spadek osób palących wśród mężczyzn i wzrost wśród kobiet – wskazuje dr hab. n. med. Janusz Wójcik. Wdychanie dymu papierosowego, zanieczyszczenie powietrza, obciążenia genetyczne i wiek - one również wpływają na możliwość rozwinięcia się nowotworu – podkreśla ekspert.
Powinniśmy udać się do lekarza gdy zauważymy:
- przewlekły kaszel lub zmiany jego charakteru
- nawracające zapalenia płuc i oskrzeli
- odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi
- długotrwałą chrypę
Kluczowe jest wczesne wykrycie raka płuca, dlatego warto korzystać z możliwości diagnostycznych w postaci badania rentgenowskiego bądź niskodawkowej tomografii komputerowej dostępnej w wybranych szpitalach. Pełna lista znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-raka-pluca
Bądź świadomy w Szczecinie
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie w trakcie Tygodnia Świadomości Raka Płuca będą obalić mity dotyczące raka płuca.
Mimo, że w naszym ośrodku obecnie mamy możliwości nowoczesnego leczenia, to świadomy pacjent jest kluczem do szybkiej i skutecznej diagnostyki. Wiemy, jak ważna jest edukacja, dlatego chętnie włączyliśmy się w akcję promowania zdrowych nawyków i edukację w kierunku eliminacji tego nowotworu - podkreśla dr hab. n. med. Janusz Wójcik z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie-Zdunowie.
Wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów chorujących na nowotwory płuca. Obecnie leczenie pacjentów wygląda zupełnie inaczej. Coraz więcej wiemy o tym nowotworze, więc możliwe jest precyzyjne dobranie terapii. Dzięki czemu rak płuca z choroby śmiertelnej zmienia się w chorobę przewlekłą. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie poszerza wachlarz terapii, jednak nadal czekamy na możliwość wdrożenia terapii podwójną immunoterapią połączoną ze zmniejszoną liczbą cykli chemioterapii, jak też na włączenie immunoterapii w leczeniu międzybłoniaka opłucnej - podkreśla Agata Nowicka, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Odział Szczecin.
Plan Tygodnia Świadomości Raka Płuca
Dyżur telefoniczny
tel. 727 452 483,
godzina 17.00 do 19.00
4.10 (wtorek)
lek. Wojciech Knop - specjalista chorób wewnętrznych, Oddział Gruźlicy, Chorób Płuc i Alergologii i SPWSZ
5.10 (środa)
dr n. med. Małgorzata Noceń-Piskorowska, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc SPWSZ
6.10 (czwartek)
lek. Karina Witkiewicz, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc SPWSZ
Webinar
Facebook: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, godzina 17:00.
5.10 (środa)
dr n. med. Maria Piotrowska - specjalista chorób wewnętrznych, chorób płuc i transplantologii klinicznej z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie; która przedstawi m.in.:
• czynniki ryzyka rozwoju raka płuc
• profilaktyka i diagnostyka w ramach programu wczesnego wykrywania raka płuca
• możliwości skutecznego leczenia
• sesja pytań i odpowiedzi na czacie.
Z badań niskodawkową tomografia komputerową mogą skorzystać osoby z grupy ryzyka – czyli po 55. roku życia, które od 20 lat palą co najmniej paczkę papierosów dziennie albo rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat. Także osoby, które u siebie zauważyły niepokojące objawy powinny zwrócić się do lekarza rodzinnego lub pulmonologa.
Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www oraz FB Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin