12
02.2016

Światowy Dzień Chorego przy Arkońskiej

Drukuj

Szpital Wojewódzki w Szczecinie po raz szósty przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Chorego. W sobotę (13 lutego) lekarze z SPWSZ przyjmowali w poradniach szpitalu ponad 100 pacjentów z województwa, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do specjalistów.

 Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej tradycyjnie już bierze aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Chorego. Przy współpracy z Caritas Polska udało się dotrzeć do mieszkańców małych miejscowości, m. in. z powiatów: gryfińskiego, choszczeńskiego, stargardzkiego i gryfickiego, którzy w swoich parafiach zgłaszali chęć wizyt u konkretnych specjalistów. W sobotę, 13 lutego, szesnastu lekarzy Szpitala Wojewódzkiego przyjmowało chorych w poradniach na terenie szpitala.

- Przyjechałam aż z Dominikowa - mówi Janina Rydz. - W mojej miejscowości bardzo długo trzeba czekać na wizytę u specjalisty. Skorzystałam więc z wizyty u ortopedy i chirurga naczyniowego. 

Z porad kardiologa oraz neurologa skorzystała z kolei Anna Piechowska z Barnimia k. Drawska:

- Jestem tu już trzeci raz - mówi pani Ania. - To świetna inicjatywa. Przez wizytą u kardiologa wykonano wszystkie niezbędne badania. Bardzo ufam lekarzom tego szpitala, to świetni specjaliści. Do tego wszyscy tu są bardzo uprzejmi i pomocni. Nasze wizyty zostały zorganizowane tak, że nie trzeba długo czekać na swoją kolej - a po wizycie u jednego specjalisty zaraz można się udać na wizytę do kolejnego.

 - Wiemy, że mieszkańcy małych miejscowości mają utrudniony dostęp do specjalistów – przyznaje dr Magdalena Herczyńska, Prezes Fundacji Służby Zdrowia Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, koordynator Światowego Dnia Chorego w SPWSZ. – Zawsze staramy się wychodzić im naprzeciw, dzięki takim spotkaniom możemy zapewnić wizytę u przynajmniej dwóch specjalistów w ciągu jednego dnia w jednym miejscu.

W sobotę porad i konsultacji udzielali  lekarze specjaliści w zakresie: kardiologii, dermatologii, endokrynologii, okulistyki, gastrologii, reumatologii, neurologii, ortopedii, chirurgii naczyń oraz fizjoterapii. Przyjęcia do kardiologa poprzedzone były badaniem EKG oraz ciśnienia. Na zlecenie lekarzy wykonywano równieże badania USG jamy brzusznej, tarczycy oraz naczyń tętniczych i żylnych.

 - Pacjenci zostali dowiezieni do szpitala busami – tłumaczy ks. Maciej Szmuc, z Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. – Wizyty u specjalistów poprzedziła msza  w kościele pw. Św. Kazimierza przy ul. Broniewskiego. Następnie pacjenci udali się na umówione wizyty. Dla każdego przygotowaliśmy ciepłe napoje i poczęstunek. Dla osób z małych miejscowości, oddalonych od przychodni i szpitali, to szansa na pierwszą od dawna wizytę w poradni. Sami często nie mają jak do lekarza dojechać lub czas oczekiwania jest dla nich zbyt długi.

    

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij