09
03.2017

Światowy Dzień Nerki

Drukuj

Szpital Wojewódzki po raz kolejny przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Nerki. Prof. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek odwiedził dziś uczniów V LO z wykładem, quizem z wyjątkową nagrodą oraz... świńskimi nerkami.

Uczniowie pierwszych i drugich klas wysłuchali wykładu dot. profilaktyki zdrowia nerek. Pięciu zwycięzców quizu w nagrodę otrzymało zaproszenie do oddziału Nefrologii przy ul. Arkońskiej. Uczniowie będą mogli wziąć udział w raporcie, obchodzie oraz uczestniczyć w badaniu USG nerek.

Na koniec spotkania uczniowie mogli zobaczyć budowę świńskiej nerki, która jest bardzo podobna do ludzkiej.

Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) – obchodzona w drugi czwartek marca międzynarodowa kampania, która ma zwrócić uwagę na znaczenie nerek dla zdrowia i życia. To okazja do informowania o powszechności chorób nerek. Niestety coraz więcej osób ma problem z nerkami, co wynika z epidemii cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, nadużywania leków, czy też zakażeń układu moczowego. Nerki nie tylko uczestniczą w wydalaniu moczu oraz usuwaniu toksyn z organizmu, ale także regulują ciśnienie tętnicze, morfologię krwi i metabolizm kości. Upośledzona praca nerek prowadzi do zaburzeń na wszystkich wymienionych polach, niekorzystnie wpływa także na pracę układu krążenia i serca.

 

Więcej informacji: www.worldkidneyday.org

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij