24
01.2020

Więcej przeszczepień rodzinnych

Więcej przeszczepień rodzinnych
Drukuj

64 nerki przeszczepili w ubiegłym roku transplantolodzy w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie w ubiegłym roku. Ten znaczny wzrost jest efektem większej liczby transplantacji podwójnych (nerka i wątroba) oraz transplantacji od dawców żywych.

W 2019 roku lekarze wykonali na Arkońskiej 5 przeszczepów od dawców żywych.

- To daje nam 10% wszystkich przeszczepów, ale chcielibyśmy, żeby ta proporcja zmieniała się na rzecz przeszczepów rodzinnych – mówi dr n. med. Tomasz Śluzar, transplantolog z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej SPWSZ w Szczecinie. – Wiemy, że jest to najlepsza metoda leczenia pacjentów z niewydolnością nerek.

Do tej pory wielu pacjentów często nie wie nawet o możliwości wykonania przeszczepienia. Problemem okazują się głównie brak przepływu informacji, w tym dotyczących uzyskania podstawowych danych o procesie leczenia. Znaczną większość pacjentów chorujących przewlekle na niewydolność nerek nie wie np. o możliwości wykonania przeszczepienia wyprzedzającego – czyli transplantacji nerki na etapie przed koniecznością zastosowania dializoterapii.
Na szczęście coraz więcej pacjentów, nie tylko mieszkańców Województwa Zachodniopomorskiego, trafia na Arkońską do Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek. Tu kwalifikacją i koordynacją zajmuje się m. in. dr n. med. Marta Gryczman.

- Stworzyliśmy w tym szpitalu świetny zespół, który jest bardzo zaangażowany w zakresie przeszczepów rodzinnych – mówi dr n. med. Marta Gryczman, specjalista nefrolog. – Widzimy też już efekty dobrej współpracy z pacjentami, którzy wybierają właśnie nasz ośrodek. Wszystko idzie bardzo sprawnie. Kolejny przeszczep rodzinny zaplanowaliśmy na 29 stycznia. Będzie to małżeństwo, które

zgłosiło się nas na początku grudnia 2019 roku. Cały proces przygotowujący do zabiegu zajął nam więc mniej, niż 2 miesiące.

Zalety przeszczepień rodzinnych to przede wszystkim zmniejszenie prawdopodobieństwa odrzucenia narządów, możliwość bardzo dokładnego przygotowania zarówno dawcy jak i biorcy, większa zgodność tkankowa oraz możliwość zaplanowania najlepszego momentu na wykonanie przeszczepu.

Przeszczepienia w SPWSZ w Szczecinie w 2019 roku w liczbach:

  • 75 nerek
  • 64 wątroby
  • 7 płuc
  • 5 przeszczepów rodzinnych
  • 4 przeszczepy podwójne

KONTAKT Z ODDZIAŁEM NEFROLOGII I TRANSPLANTACJI NEREK SPWSZ W SZCZECINIE
ul. Arkońska 4, 71-455 Szczecin
dr n. med. Marta Gryczman
tel. 91 813 96 11, tel. 91 813 96 15
tel./fax 91 813 96 19, tel. 505 350 290

 

« powrót
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij