Badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty

Tętniak aorty: bezpłatne badania

Mieszkańcy Województwa Zachodniopomorskiego po raz pierwszy będą mogli bezpłatnie poddać się badaniu USG jamy brzusznej, które wykrywa niezmiernie groźne tętniaki aorty brzusznej.
Ogólnopolski program badań przesiewowych będzie realizowany przez Szpital Wojewódzki
w Szczecinie.

Przedmiotem badania jest ocena ultrasonograficzna podprzeponowego odcinka aorty i tętnic biodrowych w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniaka. Badanie wykonywane jest według skróconego protokołu, w trybie badania przesiewowego. Celem badania jest zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej u osób objętych badaniem, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby.

Kryteria włączenia do programu:
Aby móc skorzystać z badań trzeba spełnić ściśle określone kryteria: mieć ukończony 65. rok życia i obciążenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic. Dana osoba powinna posiadać przynajmniej 2 czynniki ryzyka. Podczas rozmowy telefonicznej ankieterzy zapytają o wyżej wymienione rzeczy. Adresatami badania są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jednak tętniak aorty stanowi dla mężczyzn ogromne zagrożenie, ponieważ występuje sześciokrotnie częściej niż u kobiet.

Zapisy na badanie:
Rejestracja na badanie odbywają się telefonicznie. Pacjenci zapisują się na badania indywidualnie dzwoniąc pod numer rejestracji: 693 333 444, która działa od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00.

Miejsce i termin badania:
Badania wykonywane są w gabinetach Punktu Przyjęć Planowych na parterze budynku L przy ul. Arkońskiej 4 w wybrane piątki (od godz. 15.00) i soboty (od godz. 9.00). Wykonywane są przez lekarzy Oddziału Chirurgii: dr n. med. Tomasz Lipińskiego - specjalistę chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej oraz lek. med. Elżbietę Polańską - specjalistę chirurgii ogólnej i naczyniowej.

Co dalej:
Podczas badania lekarz oceni stan aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, pacjent zostanie skierowany do poradni naczyniowej na dalszą obserwację.

Duże tętniaki, o średnicy powyżej 50 mm są kwalifikacją do operacji.


Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej na lata 2018-2020 to część Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020. Jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce ma zostać przebadanych ok. 30 tys. osób, w tym w naszym województwie blisko 1000.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij