O oddziale
Oddziały dysponują wysokiej klasy zespołem medycznym oraz specjalistyczną bazą rehabilitacyjną, prowadzona jest diagnostyka, leczenie farmakologiczne i rehabilitacja pacjentów z chorobami reumatoidalnymi, m.in:
- reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, autoimmunologiczne zapalenie naczyń, zapalenie skórno – mięśniowe, zespół Sjogrena, odczynowe zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych i inne choroby tkanki łącznej
- leczenie otyłości ze współistniejącymi zmianami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych i kolanowych (przygotowanie pacjentów do zabiegów alloplastyki)
- rehabilitacja chorych po wczesnych udarach, z polyneuropatią, ze stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami neurologicznymi (pacjenci tutejszego szpitala)
- usprawnianie chorych po zabiegach neurochirurgicznych i chirurgicznych (pacjenci tutejszego szpitala)
Zespoły lekarsko-pielęgniarskie, w tym psycholog i logopeda, współdziałają z pacjentami i ich rodzinami w celu odzyskania przez chorych jak największej samodzielności oraz motywacji do życia.
Personel pielęgniarski oraz rehabilitanci prowadzą edukację wśród chorych niepełnosprawnych i ich opiekunów obejmującą opiekę pielęgnacyjną, ćwiczenia przy łóżku, dobór i właściwe korzystanie ze sprzętu rehabilitacyjnego oraz odpowiednie przystosowanie mieszkania w celu łatwiejszego funkcjonowania chorego w poszpitalnej rzeczywistości.
Oddziały znajdują sie w budynku A
INFORMACJE DLA PACJENTÓW
- Oddział przyjmuje na podstawie skierowania od lekarza z jednostki ambulatoryjnej lub szpitalnej służby zdrowia.
- Pacjenci skierowani do diagnostyki reumatologicznej powinni złożyć skierowania od lekarza reumatologa lub innego specjalisty, honorowane jest również skierowanie od lekarza rodzinnego po konsultacji reumatologicznej.
- Pacjenci hospitalizowani wcześniej w Oddziale Reumatologii lub z ustalonym rozpoznaniem mogą być skierowani przez lekarza rodzinnego / z uzasadnieniem /.
- Pacjenci skierowani na rehabilitację stacjonarną po "świeżych" udarach lub zabiegach neurochirurgicznych przyjmowani są w terminie ustalonym przez lekarza prowadzącego z Oddziałów tutejszego szpitala.
PRZYJĘCIA DO SZPITALA:
Skierowania należy składać w Sekretariacie Oddziałów, tel. 91 813 91 70
lub przesłać pocztą pod adres:
SAMODZIELNY PUBLICZNY WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY
ul. Arkońska 4
71-455 Szczecin
ODDZIAŁ REUMATOLOGII, ODDZIAŁ REHABILITACJI, ODDZIAŁ REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ
O terminie przyjęcia pacjent zostanie powiadomiony przez sekretariat oddziału. Po zakończonej hospitalizacji pacjent otrzymuje kartę informacyjną leczenia szpitalnego oraz zalecenia odnośnie przyjmowania leków i dalszej rehabilitacji.
OŚRODEK REHABILITACJI DZIENNEJ
Oddziały Reumatologii, Rehabilitacji, Rehabilitacji Neurologicznej prowadzą również usprawnianie chorych w warunkach Ośrodka Rehabilitacji Dziennej,
ul. Arkońska 4.
OŚRODEK prowadzi:
- leczenie i rehabilitację pacjentek z obrzękiem limfatycznym i innymi powikłaniami po mastektomii
- rehabilitację ogólnoustrojową u chorych ze schorzeniami narządu ruchu:
- stanów zapalnych układu ruchu
- po "świeżych" udarach
- ze stwardnieniem rozsianym
- po zabiegach neurochirurgicznych i ortopedycznych
Zajęcia z chorymi prowadzi wszechstronnie przygotowany zespół fizjoterapeutów.
SKIEROWANIE DO OŚRODKA REHABILITACJI DZIENNEJ wystawia lekarz specjalista z załączoną kartą informacyjną lub wynikami uzasadniającymi rozpoznanie i potrzebę kompleksowego usprawniania. Dokument należy złożyć w Sekretariacie Oddziałów, ul. Arkońska 4, budynek A lub przesłać pocztą pod adres:
SPWSZ
ul. Arkońska 4
71 – 455 SZCZECIN
Oddział Reumatologii
VII REGULAMIN ODDZIAŁU REUMATOLOGII, REHABILITACJI I REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ.docx