O Oddziale
Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej SPWSZ w Zdunowie zapewnia kompleksową opiekę pacjentom chirurgicznym oraz stanowi zabezpieczenie dla nagłych przypadków chirurgicznych i urazów dla prawobrzeżnej części Szczecina i okolic. Hospitalizujemy średnio 1500 pacjentów, wykonując ponad 1000 procedur inwazyjnych w skali roku. Dysponujemy nowoczesnymi, w pełni wyposażonymi salami operacyjnymi oraz 2-, 3- i 4-osobowymi salami chorych z dostępem do instalacji tlenowej, sanitariatu i sieci Wi-Fi. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej prowadzimy poradnię specjalistyczną chirurgii ogólnej, chorób naczyń, chirurgii onkologicznej oraz chirurgicznego leczenia otyłości.
Wykonujemy planowe zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych. Zajmujemy się chirurgicznym leczeniem chorób przewodu pokarmowego, w tym onkologicznych: pęcherzyka żółciowego, żołądka, jelita cienkiego i grubego. Operujemy także przepukliny, fałdy skórno-tłuszczowe, guzki krwawnicze, i żyły obwodowe oraz wykonujemy amputacje kończyn i zabiegi z zakresu dermatochirurgii. Na podkreślenie zasługuje fakt wykonywania przeważającej większości planowych, onkologicznych zabiegów kolorektalnych techniką laparoskopową.
Zaopatrujemy także ostre stany chirurgiczne, takie jak: perforacje przewodu pokarmowego, niedrożność przewodu pokarmowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, uwięźnięte przepukliny brzuszne i pachwinowe, urazy narządów jamy brzusznej oraz urazy naczyń obwodowych.
Szczególny obszar naszego zainteresowania stanowi chirurgia metaboliczna i bariatryczna. Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w województwie zachodniopomorskim, zajmującym się w sposób kompleksowy chirurgicznym leczeniem otyłości. Wykonujemy przeszło 150 procedur bariatrycznych rocznie, w tym: rękawową resekcję żołądka, Roux-en-Y Gastric Bypass, endoskopową terapię balonem wewnątrzżołądkowym oraz operacje rewizyjne. Wszystkie operacje bariatryczne wykonujemy wyłącznie techniką laparoskopową. Naszych pacjentów kwalifikujemy i nadzorujemy w przyszpitalnej Poradni Chirurgicznego Leczenia Otyłości. Dysponujemy infrastrukturą i sprzętem przystosowanym do leczenia pacjentów z otyłością patologiczną, a nasz ośrodek spełnia wymagania stawiane przez Sekcję Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskie Rekomendacje w zakresie Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej. Dedykowany zespół lekarzy i pielęgniarek specjalizuje się w pracy z pacjentem chorym na otyłość patologiczną oraz posiada certyfikaty polskich i zagranicznych towarzystw, zajmujących się leczeniem otyłości, takich jak: The International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO), Sekcja Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (PTBO). Bierzemy także aktywny udział w kampaniach społecznych dotyczących profilaktyki i leczenia otyłości. Nasza kadra stale podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych krajowych i międzynarodowych warsztatach i szkoleniach w zakresie chirurgii bariatrycznej. Współpracujemy także z gastroenterologiem (leczenie endoskopowe), pulmonologiem (diagnostyka obturacyjnego bezdechu sennego) dietetykiem (przygotowanie, szkolenie i prowadzenie pacjentów bariatrycznych) i psychologiem.
Poradnia Chirurgicznego Leczenia Otyłości działa w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej i przyjmuje pacjentów na podstawie skierowania lekarskiego (skierowanie do poradni chirurgicznej/bariatrycznej, kod ICD-10: E66.0).
Rejestracja do poradni pod numerem telefonu: 91 500 0 500 lub 91 44 27 487 (numer czynny w środy w godz. 15 - 17 i przeznaczony jest tylko dla pacjentów bariatrycznych)